Nga nesër obligative posedimi i pajisjeve dimërore

Që nga dita e nesërme (e diel 15 nëntor), hyn në fuqi detyrimi ligjor për posedim të detyrueshëm të pajisjeve dimërore në automjete në përputhje me nenin 361 të Ligjit për Sigurinë në Trafikun Rrugor, detyrimi do të zbatohet, gjegjësisht do të zgjasë deri më 15 Mars të vitit të ardhshëm.

Gjatë kësaj periudhe vozitësit në makinat e tyre duhet të kenë këto lloje të pajisjece- goma të përshtatshme dimri me një thellësi të caktuar të prrerjeve pneumatike në të gjitha rrotat e makinës ose zinxhirët e dëborës dhe në rastin kur bëhet fjalë për kamionë ose autobusë duhet të posedojnë mjete dore për pastrimin e dëborës (lopatë)”.

Gjoba për mos bartjen e pajisjeve të detyrueshme dimërore është 45 euro në kundërvlerë me denarë. als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Nga nesër obligative posedimi i pajisjeve dimërore

  • 08/01/2021 at 16:07
    Permalink

    It?¦s really a great and useful piece of information. I?¦m happy that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *