Sela takon ambasadorin e ri të Misionit të BE – së, Ger

Sot kisha nderin dhe kënaqësinë ta takoj Ambasadorin e ri të Misionit të BE për Maqedoninë e Veriut Shkëlqesinë e tij z. David Ger shkruan kreu i ASH, Sela.

Gjatë këtij takimi e informova Ambasadorin Ger, për ngjarjet aktuale politike duke u ndalur tek tema që janë me më shumë interes për procesin euro-integrues.

I kam ripërsëritur qëndrimet politike të Aleancës për Shqiptarët në lidhje me funksionimin e shtetit ligjor, si segment kyç dhe i domosdoshëm për fillimin e bisedimeve me BE-në. Respektimi i të drejtave të njeriut, reformat në drejtësi, demokratizimi i institucioneve dhe zhvillimi ekonomik, janë prakushte që Maqedonia e Veriut duhet t’i plotësoj sa më parë.

Gjithashtu kemi folur edhe në lidhje me kontestin e ri të krijuar me Bullgarinë, duke i kërkuar ambasadorit të BE-së në Shkup z. Ger një angazhim më të madh të BE-së në forcimin e dialogut mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, për të inkurajuar palët dhe gjetjen e një konsenzusi të shpejt dhe të qëndrueshëm.
E ndamë mendimin me Ambasadorin Ger se çdo vonesë në zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë është vonesë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut për ti ndier benefitet politike ekonomike dhe ato të sigurisë që i ofron Bashkimi Evropian, andaj një angazhim i përbashkët politik dhe diplomatik do të jepte rezultate pozitive, të procesit të antarësimit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Sela takon ambasadorin e ri të Misionit të BE – së, Ger

 • 02/24/2021 at 18:04
  Permalink

  Hi, of course this article is actually good and I have
  learned lot of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *