Vetoja e Bullgarisë, Qeveria: Gjuha dhe identiteti maqedonas nuk janë subjekt i negociatave

Pas vetos së Bullgarisë për çeljen e negociatave me BE-në ka reaguar edhe Qeveria jonë duke e quajtur vendimin e Bullgarisë si një dështim për rrugën evropiane dhe ka deklaruar se identiteti maqedonas dhe gjuha maqedonase nuk janë subjekt i negociatave dhe se do vazhdohet për gjetjen e një zgjidhje për të ardhmen e vendit në Bashkësinë Evropiane.

Po ashtu nga Qeveria thonë se deri më tani, nuk janë krijuar kushte e përshtatshme për të kapërcyer kërkesat e reja bullgare dhe për shkak të kësaj, Republika e Bullgarisë ka vendosur që në këtë moment nuk do të miratojë kornizën tonë të negociatave me BE-në. Sipas Qeverisë ky ishte një dështim i politikës së zgjerimit të BE-së dhe një mesazh i keq për të gjithë rajonin dhe një humbje për vlerat dhe parimet themelore evropiane.

Refuzimi i Bullgarisë për të miratuar kornizën e negociatave nuk është në frymën e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Ky qëndrim i Qeverisë Bullgare është në kundërshtim me Nenin 2 të Marrëveshjes së Miqësisë 2017.

Pozicioni ynë është i qartë: ne besojmë se integrimi evropian nuk duhet të mbetet peng i çështjeve bilaterale. Negociatat me BE nuk duhet të kthehen në negociata me Bullgarinë. Përparimi ynë në integrimin në BE duhet të varet kryesisht nga reformat e brendshme në lidhje me kapitujt, legjislacionin e BE dhe arritjen e standardeve evropiane.

Ne jemi të sigurt në atë që jemi dhe çfarë jemi. Ne gjithmonë kemi qenë maqedonas që flasin maqedonisht, me një ndjenjë të fortë të vetëvendosjes që nuk mund të negociohet dhe nuk mund të vihet në dyshim. Identiteti maqedonas dhe vetëdija kombëtare maqedonase janë shprehur gjithmonë shumë si në nivelin shkencor ashtu edhe në atë shpirtëror. Kështu është sot, kështu do të jetë gjithmonë.

Por në të njëjtën kohë ne jemi veçanërisht krenarë për qetësinë tonë dhe madhështinë tonë kombëtare dhe politike në këtë periudhë të vështirë për ne. Kjo është një karakteristikë e evropianëve të vërtetë, kjo është një karakteristikë e maqedonasve.

Maqedonia dhe Bullgaria janë vende të afërta, dhe populli maqedonas dhe bullgar kanë qenë gjithmonë jashtëzakonisht të afërt, dhe tani ne jemi aleatë në NATO. Ne duam ta përmirësojmë marrëdhënien tonë edhe më shumë, me respekt dhe mirëkuptim të ndërsjellë.

Ne kemi interesa të përbashkëta gjeopolitike, për veten tonë, por edhe për rajonin. Interesi ynë i përbashkët është që i gjithë rajoni i Ballkanit të integrohet plotësisht në BE sa më shpejt të jetë e mundur, të lidhet infrastrukturisht, përmes Korridorit 8, për të mundësuar rrjedhën më të lehtë të njerëzve, ideve, mallrave dhe kapitalit, për të ndërtuar kushte të mira për biznesin, për të rritur investimet – është patriotizëm dhe udhëheqje e vërtetë.

Ne jemi mirënjohës për angazhimin e forcuar të Presidencës Gjermane me BE, si dhe për angazhimin personal të Kancelares Merkel. Ne kemi bërë përpjekje serioze diplomatike për të krijuar kushte që e kaluara të mos jetë frenim për të ardhmen.

Ne do të vazhdojmë të flasim intensivisht në interes të së ardhmes sonë evropiane dhe ne besojmë se një zgjidhje është e mundur vetëm nëse të dy palët dalin fituese, kështu që ne jemi duke kërkuar një pozicion “win-win”.

Ne shprehim mirënjohjen tonë për të gjithë qytetarët tanë nga të gjitha bashkësitë etnike në Maqedoninë Veriore dhe për të gjithë përfaqësuesit politikë të bashkësive të ndryshme në vend, për mbështetjen e dhënë për popullin maqedonas në këto momente me qëllim të mbrojtjes së identitetit maqedonas dhe qëndrimit të përkushtuar në rrugën evropiane.

Qeveria jonë mbetet në të njëjtën rrugë strategjike. Ne kemi dhënë anëtarësim të plotë në NATO, ne do ta lëvizim vendin drejt BE-së. Ne do të vazhdojmë me reformat me intensitet të fortë. Obligationshtë detyrimi ynë të zbatojmë standardet evropiane në shtëpi. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ne, nuk ka asnjë alternativë tjetër. Rruga jonë është shumë me gunga dhe plot sfida të parashikueshme dhe të paparashikueshme. Por nuk ka heqje dore. Reformat vazhdojnë.

Në fund të fundit, ne theksojmë se nuk ka as të vërtetën më të vogël në manipulimet e vendosura nga disa prej partive të opozitës të udhëhequra nga VMRO-DPMNE, për gjoja “shitjen e identitetit maqedonas”.

Ne i bëjmë thirrje udhëheqjes së VMRO-DPMNE të ndalojë të gëzohet në momentet e vështira në të cilat ndodhet vendi dhe të njohë momentin kur çështje të caktuara kombëtare tejkalojnë kufijtë e përplasjeve të zakonshme partiake- thuhet në komunikatë e Qeverisë. Alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Vetoja e Bullgarisë, Qeveria: Gjuha dhe identiteti maqedonas nuk janë subjekt i negociatave

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *