Koronavirusi u shkakton vështirësi personave të prekur nga kjo diabeti

Njerëzit që vuajnë nga diabeti kanë më shumë të ngjarë të infektohen me koronavirus, ku virusi mund të shkaktojë simptoma dhe komplikime të rënda tek diabetikët, tha një ekspert mjekësor turk për personat që janë me diabet.

“Gjatë pandemisë COVID-19, diabetikët preken ndryshe dhe më rëndë sesa popullata e përgjithshme, e cila lidhet ngushtë me kontrollin e glukozës në gjak. Nëse nivelet e glukozës janë të dobëta, jo vetëm COVID-19, por të gjitha sëmundjet infektive do të shkaktojnë simptoma të rënda me një shpejtësi të ngadaltë të rimëkëmbjes”, tha për Anadolu, Prof. Dr. Hasan Ilkova, kreu i Shoqatës Turke të Diabetit.

Ilkova, i cili është gjithashtu një akademik në Fakultetin Mjekësor të Universitetit të Stambollit Cerrahpasa, theksoj se infeksioni me COVID-19 nuk do të jetë i ndryshëm tek diabetikët, e gjthaçka duhet bërë është kontrolli i glukozës në gjak.

Duke theksuar rëndësinë e testit të gjakut për HbA1c, Ilkova tha se vlerat e matjes më shumë se 7% mbartin një rrezik në rritje të komplikimeve afatgjata.

Ai këshilloi diabetikët që të rregullonin nivelet e glukozës në konsultim me mjekët e tyre pa shkaktuar sheqer të ulët gjatë pandemisë.

Duke nënvizuar se diabetikët nuk duhet të shqetësohen shumë për kapjen e virusit sepse nëse ata e menaxhojnë mirë sëmundjen mund edhe të shpëtojn nga virusi, ai tha se duhet t’u përmbahen rregullave të përgjithshme të higjienës për të frenuar përhapjen e virusit.

“Ata duhet të kenë parasysh se duhet t’i përmbahen rreptësisht paralajmërimeve të maskimit, distancës sociale dhe larjes së duarve në mënyrë që të minimizojnë rrezikun e infeksionit,” shtoj ai.

Simptomat kryesore që shfaqen tek diabetikët janë:

1. Vështirësi në frymëmarrje

2.Dhimbje të vazhdueshme në gjoks, apo presion

3.Pa mundësia për t’u zgjuar nga gjumi

4.Buzët në ngjyrë vjollce apo kaltër

“Personat që jetojnë me diabet kanë nevojë për mbështetje për të kuptuar se si të jetojnë me diabet dhe për të menaxhuar diabetin e tyre. Në këtë drejtim, mjekët e diabetit luajnë një rol të rëndësishëm në mbështetjen psikologjike të pacientëve dhe edukimin e tyre për menaxhimin e duhur të diabetit,” shtoj ai.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), diabeti është një sëmundje kronike që ndodh kur pankreasi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë ose kur trupi nuk mund të përdorë në mënyrë efektive insulinën që prodhon. Insulina është një hormon që rregullon sheqerin në gjak.

Rreth 422 milion njerëz në të gjithë botën kanë diabet, shumica jetojnë në vende me të ardhura të ulëta dhe të ardhura të mesme dhe 1.6 milion vdekje ndodhin nga diabeti çdo vit, tha OBSH, shkruan Anadolu Agency.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

166 thoughts on “Koronavirusi u shkakton vështirësi personave të prekur nga kjo diabeti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *