Agjencia e Barnave ka aprovuar importin e ilaçit antivirusor Favira. Nga sot pritet të mbërrijë në vend, mjekët apelojnë mos të blejnë pa autorizim

Agjencia e Barnave ka aprovuar importin e ilaçit antivirusor favoripiravir. Ilaçi, i cili kërkohet gjithnjë e më shumë nga pacientët me kovid, duhet të mbërrijë në vend nga sot. Agjencia e mjekësisë thotë se ata kanë dhënë dritën jeshile me kërkesë të mjekëve. Por nëse dhe kur do të gjendet në farmaci, duhet të ishte vendosur nga autoritetet.

Me kërkesë të mjekëve, disa ditë më parë ne miratuam importin e ilaçit favorizues në Maqedoni. Importi është nga Japonia dhe Turqia dhe ai duhet të mbërrijë në vend të hënën. Se si ilaçi do të jetë në dispozicion të qytetarëve duhet të vendoset nga autoritetet.

Mikrobiologu Dr. Panovski thotë se është mirë që ilaçi të vijë, sepse është shumë më i lirë se remedesiviri i mëparshëm. Ai u bën apel qytetarëve që të mos e marrin në duart e tyre.

Disa nga mjekët e familjes thonë se ata kishin pacientë që dëshironin të merrnin ilaçet vetë nga Kosova. Ata apelojnë tek autoritetet për të hetuar efektin e këtij ilaçi dhe qytetarët të mos e blejnë atë me asnjë kusht.

Tani për tani, ilaçet që nuk janë ende në dispozicion në barnatoret e Maqedonisë, pacientët blejnë ilegalisht, kryesisht nga Kosova, me një çmim prej 80 deri në 100 euro, kryesisht ai i prodhuar në Turqi. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

18 thoughts on “Agjencia e Barnave ka aprovuar importin e ilaçit antivirusor Favira. Nga sot pritet të mbërrijë në vend, mjekët apelojnë mos të blejnë pa autorizim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *