Bota kërcënohet nga “cunami financiar”!

Pjesa e borxhit të vendeve në zhvillim ka arritur pothuajse 250 përqind të PBB-së.

Borxhi global do të arrijë një rekord 277 trilionë dollarë deri në fund të vitit për shkak të shpenzimeve të mëtejshme nga qeveritë dhe kompanitë në përgjigje të pandemisë së koronavirusit, sipas Institutit Ndërkombëtar të Financave (FMN).

Pothuajse dy të tretat e kësaj rritjeje u referohen kryesisht vendeve të zhvilluara të tregut.

“Ka pasiguri e konsiderueshme për mënyrën se si ekonomia globale mund të paguajë borxhin e saj në të ardhmen, pa efekte të mëdha negative në aktivitetin ekonomik,” tha raporti, duke paralajmëruar për një “sulm cunami borxhit.”

Borxhi total i vendeve të zhvilluara, tha raporti, u rrit në 432 përqind të PBB-së në tremujorin e tretë, një rritje prej 50 përqind krahasuar me 2019.

FMN shton se borxhi i përgjithshëm i SHBA është gati të arrijë $ 80 trilionë këtë vit, krahasuar me 71 në 2019.

Sa i përket zonës euro, borxhi u rrit me 1.5 trilion në 53 trilion dollarë. Sidoqoftë, kjo është më pak se rekordi 55 trilionë dollarë në tremujorin e dytë të vitit 2014.

Pjesa e borxhit në PBB-në e vendeve në zhvillim ka arritur pothuajse 250 përqind, raporton RT. Libani, Kina, Malajzia dhe Turqia përballen me rritjen më të madhe të borxhit në sektorin jo-financiar. denarmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

413 thoughts on “Bota kërcënohet nga “cunami financiar”!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *