Covid -19: Gjermania do të filloj nga mesi i dhjetorit me vaksinim?

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spann pret që vaksinimi i koronavirusit të fillojë këtë vit njofton DW.

“Ka arsye për optimizëm që një leje vaksine do të lëshohet në Evropë më vonë këtë vit, pas së cilës ne mund të fillojmë imunizimin,” i tha Span Deutsche Welle. Ministri u kërkoi krahinave të pajisnin qendrat e vaksinimit. të jetë gati për nisje në mes të dhjetorit.

Ministri i Financave Olaf Scholz gjithashtu shpreson të fillojë vaksinimet këtë vit. “Ne kemi bërë përgatitjet e nevojshme, mendoj se do të fillojmë vaksinimin më shpejt sesa mendonim disa kohë më parë,” i tha zëvendëskancelari mbrëmë Bild.

Spann është optimist se vaksinimi në të gjitha grupet e popullsisë nuk do të vonohet deri në fund të vitit 2021, pasi që shumë prej vaksinave të mundshme nuk kërkojnë frigoriferë me temperatura shumë të ulëta, ato mund të përdoren në zyrat e zakonshme mjekësore. “Procesi do të jetë i shpejtë – mos harroni se 20 milion njerëz vaksinohen kundër gripit çdo vit për disa javë,” tha Span.

“Pastaj, kur të arrihet një kuotë e lartë vaksinimi midis grupeve veçanërisht të prekshme të popullsisë, ne do të jemi në gjendje të heqim gradualisht kufizimet.”

Gjermania, përmes Komisionit Evropian ose duke lidhur marrëveshje bilaterale dhe opsione ndërkohë ka siguruar mbi 300 milion doza të vaksinave të ardhshme. “Edhe kur përdorim dy doza për të vaksinuar një person, ne do të kemi mjaft në popullsinë tonë dhe do të jemi në gjendje t’i ndajmë ato me vendet e tjera,” tha Span. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

30 thoughts on “Covid -19: Gjermania do të filloj nga mesi i dhjetorit me vaksinim?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *