Covid-19/Mos e mjekoni veten vetëm në shtëpi, nuk do të keni sukses: Paralajmërimi i Dr. Stevanovic zbuloi, cilët janë pacientët më të rrezikuar

Mjekët çdo ditë apelojnë që të respektojnë masat për mbrojtje kundër covid-19, të mbajnë maska ​​mbrojtëse, të mbajnë distancën shoqërore, të mbajnë higjienën personale, pra të lajnë duart. Të mbrojë vetë qytetarët dhe të dashurit e tyre. Por, përkundër masave të paraqitura të mbrojtjes, numri i pacientëve të sapo infektuar me koronavirus po rritet çdo ditë në vendin tonë, në lagje dhe në botë.

Mjeku Goran Stevanoviç, nga Serbia fqinje, paralajmëroi për një numër në rritje të pacientëve të shtruar në spital, veçanërisht ata me një pamje serioze klinike.

– Numri i pozitiveve po rritet dita ditës, numri i të shtruarve shtohet dita ditës. Quiteshtë mjaft e qartë se me këtë rritje të numrit të pozitivëve, dmth të sëmurëve, numri i njerëzve me një pamje të rëndë klinike rritet. Aktualisht, shumica e atyre që trajtohen janë nga popullata aktive, e cila lëviz më shumë dhe është në kontakt më së shumti.

– Përqindja e atyre që kanë fotografitë më të vështira klinike është në popullatën më të vjetër.

Dr. Stevanovic paralajmëroi se një numër në rritje i pacientëve me pamje të rëndë klinike janë nga popullata e moshës së mesme.

Klinika e Sëmundjeve Infektive mirëpret shumë pacientë të cilët vendosen në shtretër të përkohshëm çdo mëngjes derisa të gjendet akomodimi në ambiente të tjera, tha Dr. Stevanovic dhe shtoi se kjo është situata në të gjitha spitalet.

“Problemi më i madh janë pacientët të cilët fjalë për fjalë duhet të shkojnë në kujdes intensiv,” tha mjeku.

– Përqindja e atyre që trajtohen në shtëpi po rritet përsëri, të cilët mendojnë se kjo mund të kalojë vetë, pa këshillën e mjekut ose me ndihmën minimale nga një mjek. Përfundon me një diagnozë, por më pas, për të shmangur shtrimin në spital, ato nuk përsëriten. Pacientë të tillë vijnë tek ne pas pesë, shtatë ose dhjetë ditëve të trajtimit në shtëpi dhe vijnë me fotografi klinike jashtëzakonisht të vështira dhe fjalë për fjalë shkojnë nga dera në njësinë e kujdesit intensiv dhe ata janë më të rrezikuarit.

“Unë apeloj përsëri – mos u përpiqni ta trajtoni këtë sëmundje vetëm në shtëpi, ajo thjesht nuk mund të zhduket vetvetiu,” apeloi mjeku. Source: zenskimagazin/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Covid-19/Mos e mjekoni veten vetëm në shtëpi, nuk do të keni sukses: Paralajmërimi i Dr. Stevanovic zbuloi, cilët janë pacientët më të rrezikuar

  • 11/06/2021 at 03:46
    Permalink

    30755 753503Amazing beat ! I wish to apprentice even though you amend your site, how could i subscribe for a weblog internet site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea 15051

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *