Maqedonia e Veriut do të sigurojë 400 mijë vaksina kundër koronavirusit

Tre vaksina janë në fazën e aprovimit dhe procesi pritet të përfundojë deri në fund të vitit. Shteti siguroi 400 mijë vaksina ose 800 mijë doza. Vaksinimi do të fillojë përsëri në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm.

Miratimi i disa prej vaksinave kundër Covid-19, të cilat kanë kaluar fazën e tretë klinike të ekzaminimit, pritet në fund të vitit dhe Maqedonia do të sigurojë vaksina për 20% të popullsisë, si dhe vendet e tjera në rajon. Bëhet fjalë për 400 mijë vaksina ose dy herë më shumë doza, 800 mijë, sepse një person do të duhet të marrë dy doza të vaksinës. Vaksinat sigurohen përmes mekanizmit Kovacs për qasje globale dhe të barabartë në vaksinat e sigurta dhe efektive.

“Vaksina e parë që do të aprovohet në treg do të shpërndahet në mënyrë të barabartë midis të gjitha vendeve që kanë aplikuar përmes mekanizmit Kovacs. Në të njëjtën kohë që vendet më të zhvilluara marrin vaksinën, ne gjithashtu do ta marrim atë. “Nuk dihet saktësisht se kur, por pritet të realizohet në fund të dhjetorit ose janarit,” tha Ministria e Shëndetësisë.

Ministria gjithashtu informon se janë siguruar mjetet e nevojshme për prokurimin e vaksinave. Qeveria së fundmi miratoi informacionin mbi një marrëveshje të detyrueshme midis qeverisë dhe Shoqatës Globale të Vaksinave GAVI për të blerë vaksinat kundër Covid-19 përmes mekanizmit Kovacs.

Kryeministri Zoran Zaev tha një javë më parë se 390 milion denarë ose 6.7 milion euro janë planifikuar për vaksinat. Paradhënia për blerjen e tyre, siç njoftoi ai, do të paguhet në fillim të dhjetorit. REL/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *