Përhapja e koronavirusit mund të ndalohet edhe pa vaksinë. Ekspertët me shpjegim…

Një studim i ri nga universitetet e Harvardit dhe Kolorados sugjeron që testimi masiv mund të ndalojë plotësisht përhapjen e koronavirusit dhe se vaksinimi mund të mos jetë i nevojshëm.

Frekuenca e testimit është thelbësore për të parandaluar përhapjen e infeksionit, thonë ekspertët.

“Kur shohim një pamje më të madhe, testet e shpejta janë parandalim më i mirë, megjithëse më pak i ndjeshëm, sesa testet që pritet të japin rezultate të besueshme”, tha Daniel Lermore, një profesor asistent në Universitetin e Kolorados.

“Me këtë parim, numri i njerëzve që do të qëndrojnë në izolim pa nevojë do të zvogëlohet, ndërsa identifikon numrin e njerëzve të infektuar që kanë nevojë për izolim,” shtoi ai.

Studimi u botua në revistën Science Advances, në të cilën Lermor mori pjesë në bashkëpunim me shkencëtarë nga Instituti BioFrontier në Universitetin e Harvardit.

Studimet kanë treguar se frekuenca e testimit është shumë më e rëndësishme sesa ndjeshmëria e testit, pasi parandalon shumë përhapjen e virusit, sepse deri në dy të tretat e të infektuarve nuk kanë simptoma, dhe ndërsa presin rezultatet ata vazhdojnë të transmetojnë infeksionin.

Roy Parker, një nga autorët e studimit, shpjegoi se në zonat urbane, ku, të themi, 4% e popullsisë është e infektuar, falë testeve të shpejta, numri i njerëzve të infektuar ka rënë me 88%.

“Nëse gjysma e një kombi testohet në baza javore dhe nëse izolohet në rast se është pozitiv, rezultati do të jetë i shkëlqyeshëm. “Pas disa javësh, ne do të jemi në gjendje të shohim se pandemia zbret në një nivel që është më i lehtë për t’u kontrolluar”, tha një profesor i epidemiologjisë në Universitetin e Harvardit.

Kujtojmë, Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri thirrje për prova masive gjatë valës së parë, në mënyrë që të parandalonte përhapjen e infeksionit.

Ky do të ishte çelësi për të thyer zinxhirin e infeksionit.

Që nga fillimi i pandemisë, pothuajse 1.4 milion njerëz kanë vdekur si rezultat i Covid – 19. hashtag/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Përhapja e koronavirusit mund të ndalohet edhe pa vaksinë. Ekspertët me shpjegim…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *