Pesë teste negative, një grua nga Shtipi ka humbur jetën nga Covid-19

Rugmin Huseinova, një grua 55-vjeçare nga Shtipi, vdiq në Repartin e Sëmundjeve Infektive në Spitalin e Shtipit, megjithëse kishte pesë teste negative njofton skopjeinfomk.

– Ne e varrosëm nënën time pasi ajo vdiq nga covid-19. Në Infektive për tre ditë ajo u trajtua si një pacient me koronavirus, dhe të pesë testet që bëri ishin negative. Ajo ishte e dobët dhe e përgjumur. Mjeku i familjes na dha një rekomandim për Infektive, ku iu mat temperatura e trupit prej 36.1, por kur e solla ata thanë se do ta trajtonin sikur ishte e infektuar me koronavirus dhe do ta trajtonin në atë mënyrë, thotë djali i saj që dyshon në diagnozë. .

Qendra për Shëndetin Publik thotë se pneumonia pulmonare trajtohet si një koronavirus dhe shkaku i vdekjes konsiderohet të jetë kovid-19, dhe Spitali Klinik thotë se pacienti ishte në një gjendje të rëndë siç kanë pacientët me koronavirus.

– Pacienti kishte një kollë, pneumoni masive dhe një ngopje prej 40 përqind të cilat janë simptoma karakteristike për pacientët me covid-19. Ajo u vendos në mbështetje të oksigjenit, iu dhanë antibiotikë, antikoagulantë dhe terapi me vitamina, por përkundër trajtimit adekuat, pacienti përfundoi me një rezultat vdekjeprurës, tha Spitali Klinik në Shtip.

Spitali gjithashtu thotë se deri në fund të ditës do të dihet raporti i komisionit të brendshëm që është dashur të hetojë kushtet në të cilat vdiq pacienti 41-vjeçar nga Berova.

Vajza e gruas së ndjerë postoi pamje ekrani nga telefoni i saj në Facebook disa ditë më parë, ku shihet se gruaja e shtruar në spital u kthye me këmbëngulje nga shtrati i spitalit te infermierët për 2 ditë, u dërgoi atyre një mesazh me tekst se ajo ka nevojë për oksigjen, por sipas screenshots, askush Ai nuk ia ktheu asaj, pas së cilës ajo vdiq.

Sipas vajzës së saj, gruaja nuk kishte pasur ndonjë sëmundje më parë, dhe ajo është trajtuar në Departamentin e Sëmundjeve Infektive që nga 6 nëntori. Ajo njoftoi në Facebook javën e kaluar se ishin bërë gabime të reja që kur erdhën për të marrë mortin.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Pesë teste negative, një grua nga Shtipi ka humbur jetën nga Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *