Bilanci javor, mbi 200 të vdekur për një javë nga Kovid – 19 në Maqedoninë e Veriut

Nga 16 në 22 nëntor, 204 njerëz nga 24 qytete vdiqën në vend nga ndërlikimet e covid-19, e cila është një rritje prej 18.6 përqind krahasuar me javën e kaluar, sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik (ISHP).

Për sa i përket moshës, 155 persona ishin mbi 60 vjeç, 26 persona të moshës 50-59 vjeç, u raportuan 18 vdekje nga grupmosha 40-49 vjeç dhe 5 raste në grupmoshën 30-39 vjeç. Nga vdekjet, 128 ose 62.7% u ekzaminuan në mënyrë epidemiologjike. Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar (SSHI) tha javën e kaluar se tetë vdekje po hetoheshin, shtatë prej të cilave ishin për pacientë më të rinj.

Sipas Institutit, nga 16 në 22 nëntor, u testuan 19,664 materiale, një rënie prej 6.3% krahasuar me javën e kaluar. 7,486 raste të reja pozitive janë regjistruar nga 35 qytete të vendit me një rritje të lehtë krahasuar me javën e kaluar prej 1.8%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (3,255; 43,5%), me një incidencë javore – 535,1 / 100,000. Në periudhën e përmendur, përqindja e pozitivëve nga personat e testuar është 38%.

Personat e infektuar në të gjitha grupmoshat janë regjistruar. Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (1,818, 24,3%). Një numër i madh i pacientëve janë regjistruar në grupmoshat 40-49 (1,496; 20,0%), 30-39 (1,474; 19,7%), 50-59 (1,348; 18,0%) dhe 20 – 29 (978; 13.1%) Numri më i ulët është regjistruar tek fëmijët nga 0-9 (85; 1.6%) dhe 10-19 vjeç (287; 3.8%). sdk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *