Bilanci javor, mbi 200 të vdekur për një javë nga Kovid – 19 në Maqedoninë e Veriut

Nga 16 në 22 nëntor, 204 njerëz nga 24 qytete vdiqën në vend nga ndërlikimet e covid-19, e cila është një rritje prej 18.6 përqind krahasuar me javën e kaluar, sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik (ISHP).

Për sa i përket moshës, 155 persona ishin mbi 60 vjeç, 26 persona të moshës 50-59 vjeç, u raportuan 18 vdekje nga grupmosha 40-49 vjeç dhe 5 raste në grupmoshën 30-39 vjeç. Nga vdekjet, 128 ose 62.7% u ekzaminuan në mënyrë epidemiologjike. Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar (SSHI) tha javën e kaluar se tetë vdekje po hetoheshin, shtatë prej të cilave ishin për pacientë më të rinj.

Sipas Institutit, nga 16 në 22 nëntor, u testuan 19,664 materiale, një rënie prej 6.3% krahasuar me javën e kaluar. 7,486 raste të reja pozitive janë regjistruar nga 35 qytete të vendit me një rritje të lehtë krahasuar me javën e kaluar prej 1.8%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (3,255; 43,5%), me një incidencë javore – 535,1 / 100,000. Në periudhën e përmendur, përqindja e pozitivëve nga personat e testuar është 38%.

Personat e infektuar në të gjitha grupmoshat janë regjistruar. Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (1,818, 24,3%). Një numër i madh i pacientëve janë regjistruar në grupmoshat 40-49 (1,496; 20,0%), 30-39 (1,474; 19,7%), 50-59 (1,348; 18,0%) dhe 20 – 29 (978; 13.1%) Numri më i ulët është regjistruar tek fëmijët nga 0-9 (85; 1.6%) dhe 10-19 vjeç (287; 3.8%). sdk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Bilanci javor, mbi 200 të vdekur për një javë nga Kovid – 19 në Maqedoninë e Veriut

  • 11/05/2021 at 21:38
    Permalink

    333282 57531When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any manner you possibly can take away me from that service? Thanks! 579265

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *