Cakaj takohet me Kamberin, flasin për gjendjen e shqiptarëve në Luginë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, është takuar me deputetin shqiptar Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi.

Në mesin e temave të diskutuar në takim ishte edhe procesi i fshirjes së adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

”Edhe një takim shumë i dobishëm me një prej përfaqësuesve të dalluar politik të Luginës së Preshevës, z. Shaip Kamberi! Biseduam edhe për ndërmarrjen e disa veprimeve shtesë për rritjen e ndjeshmërisë ndërkombëtare lidhur me procesin e fshirjes së adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës”.

“Po ashtu, shprehëm shqetësimin e thellë për një numër procesesh gjyqësore ndaj shqiptarëve, vetëm e vetëm për shkak të përdorimit të hapur të simboleve kombëtare.

Shihemi së shpejti me disa projekte konkrete në mbështetje të Luginës së Preshevës”, shkruan Cakaj në Facebook.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Cakaj takohet me Kamberin, flasin për gjendjen e shqiptarëve në Luginë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *