Deri në fund të vitit duhet të bëhet pagesa e K-15

Deri në fund të këtij viti, punonjësit e sektorit privat duhet të marrin pagë pushimesh, të njohur si k-15. Kjo shumë përcaktohet çdo vit në varësi të vërtetësisë së pagës mesatare neto dhe bruto për punonjës në tre muajt e fundit para datës së pagesës.

Shuma minimale duhet të jetë së paku 40 përqind e pagës mesatare neto, dhe maksimumi deri në 40 përqind e pagës mesatare bruto.

Punonjësit e sektorit privat kërkohet të punësohen nga i njëjti punëdhënës për të paktën gjashtë muaj në vitin aktual. Sipas informacionit më të fundit mbi pagat e Entit Shtetëror të Statistikave, shuma e K-15 për vitin 2020 duhet të shkojë nga 10,956 deri në 16,349 denarë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Deri në fund të vitit duhet të bëhet pagesa e K-15

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *