Ish drejtuesit ushtarak të UÇK-së, komunikojnë vetëm me familjarët online.

Ish drejtuesit politikë dhe ushtarakë të UÇK-së, të cilët janë ndaluar nga Gjykata Speciale në Hagë, mund të komunikojnë vetëm me anëtarët e familjes së tyre përmes lidhjes video dhe askush nuk mund t’i vizitojë fizikisht. Ky informacion u konfirmua nga Gjykata Speciale në Hagë. – Vizitat në njësinë e paraburgimit aktualisht nuk janë të mundshme për shkak të masave kufizuese për shkak të koronavirusit. Në mënyrë që të lehtësohej kontakti i rregullt me ​​familjen, u siguruan takime video, u citua zëdhënësja e Gjykatës Speciale Angela Gripp të thoshte nga Kosova Online. Shtatë ish-udhëheqës politikë dhe ushtarakë të UÇK-së janë akuzuar për një sërë krimesh, nga frikësimi i dëshmitarëve deri te vrasja dhe keqtrajtimi. Lista e të pandehurve përfshin Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Redzep Selimi dhe Salih Mustafa.
Të ndaluar Thaçi dhe anëtarët e UÇK-së të ndaluar në Hagë opserver.mk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *