Qeveria me ndryshime të reja në Ligjin për Tatimin në Pronë: Taksë tre herë më e lartë për hapësirë të papërdorur

Në seancën e sotme të Qeverisë, Projektligji për Ndryshimin e Ligjit për Tatimin në Pronë është gjithashtu në rendin e ditës veç tjerash.

Gjegjësisht, siç ishte paralajmëruar më parë nga Kryeministri Zoran Zaev, do të ketë ndryshime në këtë ligj, kështu që shkalla e taksës për një apartament të dytë, shtëpi apo hapësirë ​​që nuk përdoret, do të jetë tre herë më e lartë se ajo për një shtëpi, apartament apo hapësirë ​​që janë përdorim

“Ne vendosim taksë tre herë më të lartë të pronës në të për të gjithë që kanë një apartament të dytë, një shtëpi të tretë, lokale afariste, gjithçka që nuk përdoret, kryesisht nga shteti,” tha Zaev.

Ai theksoi se ky ligj do të zbatohet në mënyrë të barabartë për individët dhe personat juridikë të cilët posedojnë pronë që nuk është në veprim.

“Për shembull, ne kemi vendpushime të fëmijëve të papërdorura. Në atë rast, shteti do të paguajë taksë tre herë më të lartë për komunën në të cilën ndodhen. “Nëse jo, le ta shesë ose le ta marrë me qira dhe ta verë në veprim,” tha Zaev.

Taksat e pronës mblidhen nga bashkitë. Shkalla është proporcionale dhe sillet nga 0,1 në 0,2 përqind të vlerës së tregut dhe taksa ulet me 50 përqind për apartamentin ose shtëpinë në të cilën jetoni. lokalno/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

58 thoughts on “Qeveria me ndryshime të reja në Ligjin për Tatimin në Pronë: Taksë tre herë më e lartë për hapësirë të papërdorur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *