Dimitrov: Gjuha dhe vetëvendosja, shtetësia dhe identiteti maqedonas nuk mund të jenë pengesë për integrimin në BE

Ideja e marrëveshjes ishte që t’ia lëmë historianin historianëve, në mënyrë që të mund të merreshim me të tashmen dhe të ardhmen. Të zgjidhen çështjet bilaterale në mënyrë bilaterale, pa qenë ato pengesë në rrugën për në BE shkruan zv kryeministri për çështje evropiane, Dimitrov.

Mes tjerash shkruan se gjuha dhe vetëvendosja, shtetësia dhe identiteti maqedonas nuk mund të jenë pengesë për integrimin në Union, i cili respekton diversitetin kulturor dhe gjuhësor si vlerë themelore, dhe as nuk mund të jenë pengesë për miqësinë e vërtetë, sepse gjithmonë bazohet në respekt të ndërsjellë.
Ky është qëndrimi im parimor, kjo është një betejë jo vetëm për thelbin maqedonas, por edhe për thelbin e vlerave evropiane, nga e cila nuk ka devijim.
Ky është “virusi” i pavdekshëm i idealeve kundër të cilit kërkohet kot një “vaksinë”. mkalb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Dimitrov: Gjuha dhe vetëvendosja, shtetësia dhe identiteti maqedonas nuk mund të jenë pengesë për integrimin në BE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *