Kafenetë dhe restorantet do të mbyllen në Kroaci nga nesër

– Në Kroaci, të Premten në mesnatë, masat e reja shtrënguese kundër përhapjes së koronavirusit duhet të hyjnë në fuqi dhe sipas portalit Indeksi, ato i referohen mbylljes së të gjitha kafeve dhe restoranteve në vend.

Masat duhet të jenë në fuqi deri në Krishtlindje, tha Indeksi pas një takimi midis shefit të Shtabit Kombëtar të Krizave dhe Ministrit të Brendshëm Davor Bozinoviç me prefektët. Restorantet do të jenë në gjendje të organizojnë shpërndarjen jo deri në orën 22:00, siç ishte planifikuar fillimisht, por pa ndërprerje. Sipas Indeksit, ceremonitë e dasmës janë të ndaluara përkohësisht, dhe qendrat e fitnesit, sipas informacionit të fundit, mbeten të hapura, por duhet të sigurojnë 10 metra katrorë për përdoruesin. Hasshtë konfirmuar gjithashtu që dyqanet dhe qendrat tregtare do të vazhdojnë të funksionojnë, por kontrollet do të forcohen për të siguruar që numri i klientëve në to të jetë në përputhje me numrin e caktuar të metrave katrorë. Hotelet mbeten të hapura dhe restorantet e tyre do të jenë të hapura, por vetëm për mysafirët e hotelit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

11 thoughts on “Kafenetë dhe restorantet do të mbyllen në Kroaci nga nesër

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *