Ministri i mbrojtës bullgar, Karakachanov përgëzon kryeministrin Zaev për qëndrimet e dhëna

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakachanov përgëzoi Kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev për qëndrimin e tij të shprehur në një intervistë për BGNES, e cila shkaktoi një stuhi reagimesh negative në vendin tonë.
Karakaçanov mirëpriti pjesën në të cilën Zaev konfirmoi ekzistencën e identitetit dhe gjuhës maqedonase, por gjithashtu pranoi historinë e përbashkët me Bullgarinë.
“Ai u inkurajua, prandaj disa nga kundërshtarët e tij e kritikojnë atë. Ky është një hap i vogël në drejtimin e duhur. “Nëse ecim përpara me hapa kaq të shpejtë, mendoj se vitin e ardhshëm mund të flasim për fillimin e procesit të negociatave.”

Sidoqoftë, Karakachanov tha se ai preferonte të mos besonte në deklarata dhe intervista, por të shihte se çfarë po bëhej.
“Deri para dy muajsh, gjërat që ai tha për historinë tonë të përbashkët, për disa personazhe të zakonshëm, ishin të paimagjinueshme për t’u dëgjuar. Një hap përpara. Historia është e zakonshme, por duhet të sqarojmë se çfarë është ajo. “Sidoqoftë, kjo është historia Bullgare,” u citua Karakachanov të thoshte për bTV Bullgare transmeton kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Ministri i mbrojtës bullgar, Karakachanov përgëzon kryeministrin Zaev për qëndrimet e dhëna

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *