Pas Ivanov, edhe Cërvenkovski me reagim, thirrje antarësisë të distancohen nga deklaraatat e Zaevit

Ish Presidenti dhe presidenti i vjetër i LSDM, Branko Crvenkovski në një fjalim publik drejtuar udhëheqjes dhe anëtarëve të LSDM bën thirrje për tu distancuar nga deklaratat e Zoran Zaev në një intervistë për BGNES për Bullgarinë, e cila sipas tij, do të shkaktojë pasoja të rënda dhe afatgjata për popullin maqedon dhe shtet.

“Unë bëj thirrje për thirrjen urgjente të Bordit Qendror të partisë dhe që ai konkluzion të përfundojë në atë seancë që pikëpamjet e shprehura nga Zaev nuk janë pikëpamje as të Komitetit Qendror dhe as të LSDM-së në tërësi. Të riafirmojmë edhe një herë pikëpamjet e LSDM-së për identitetin kombëtar maqedonas, gjuhën maqedonase, historinë maqedonase, karakterin e luftës antifashiste dhe ASNOM. ”

Deri në një seancë të Bordit Qendror, Crvenkovski njofton se po ngrin anëtarësinë e tij në Lidhjen Social Demokrate. Ish Presidenti Gjorge Ivanov gjithashtu shkroi një letër në të cilën ai tha se çmimi i një zgjidhjeje të tillë të çështjes maqedonase është anulimi ligjor dhe historik i popullit maqedonas.

“Republika e Maqedonisë dhe populli maqedonas janë zhytur në një humnerë ligjore, politike, historike. Kutia Pandora është e hapur. Tani, pothuajse të gjithë marrin përsipër të mohojnë atë që është e drejta jonë e fituar në disa nivele dhe në disa raste. “Ka çështje që nuk po negociohen, të drejta të fituara që nuk diskutohen, linja të kuqe që nuk po kalohen”.

Sipas Ivanov, është një precedent i paparë që politikanët të japin një interpretim historik të fakteve për shkak të kontekstit politik.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

124 thoughts on “Pas Ivanov, edhe Cërvenkovski me reagim, thirrje antarësisë të distancohen nga deklaraatat e Zaevit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *