Pendarovski: Nuk jam një politikan i papërvojë, por jam i kujdesshëm se çfarë them

Pasi në intervistën e djeshme të Kryeministrit Zoran Zaev për Bogneska BGNES, ai e përshkroi Presidentin e vendit Stevo Pendarovski si një “politikan jo aq me përvojë”. Një përgjigje erdhi nga Presidenti përmes një interviste për DW.

“Përvoja ime 20 vjeçare në politikën ndërkombëtare më lejon të mat me saktësi fjalët dhe qëndrimet që shpreh kur flas me bashkëbiseduesit e mi bullgarë dhe miqtë tanë nga bashkësia ndërkombëtare,” tha Presidenti i Maqedonisë Stevo Pendarovski në një intervistë për Deutsche Welle, e cila do të botohet në tërësinë e saj. neser

Në pjesën e intervistës që kjo media publikoi sot, vlerësimi i tij jepet për pikëpamjet e Kryeministrit Zaev të shprehura në intervistën e djeshme për agjensinë Bullgare Bgnes. Në lidhje me Prendarovskin, në një nga përgjigjet Zaev tha se Pendarovski “nuk është aq politikan me përvojë sa Zaev”, si dhe se ai është një mik i Bullgarisë dhe një mbështetës i fortë i marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Bullgarisë.

– Unë pashë intervistën e Kryeministrit dhe lexova reagimet në publikun maqedonas, dhe në disa nga komentet, për fat të keq, ekzistonte një dilemë nëse udhëheqja e shtetit vepron vetëm në lidhje me këtë çështje jetike kombëtare. Zgjidhja e mosmarrëveshjeve me peshë strategjike kërkon dy parakushte: të kesh vullnet politik, që nganjëherë do të thotë guxim politik, të arrish një konsensus që nuk ngre kurrë vlerësimin tënd dhe e dyta – të qëndrosh te faktet historike të verifikuara ndërkombëtarisht dhe te politikat një realitet që është i dukshëm. Në pjesën e parë, publiku ynë e di se unë jam politikani i parë maqedonas në histori që publikisht ofron një diskurs më të gjerë politik në lidhje me një nga apostujt më të mëdhenj të lëvizjes revolucionare maqedonase. Sidoqoftë, nuk shkova më tej, sepse kjo është puna e Komisionit të përbërë nga historianë, të paktën puna e politikanëve, tha Pendarovski për Deutsche Welle.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Pendarovski: Nuk jam një politikan i papërvojë, por jam i kujdesshëm se çfarë them

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *