Pendarovski për DW: Mosmarrëveshja me Bullgarinë mund të zgjidhet vetëm nëse respektohet dinjiteti i popullit maqedonas

Mosmarrëveshja maqedono-bullgare mund të zgjidhet vetëm nëse respektohet vazhdimisht dinjiteti i popullit maqedonas dhe atij bullgar, dhe duke shmangur grackën e rrezikshme të revizionizmit historik kur bazohet në ndërtime politike në vend të fakteve. Kjo është pjesë e vlerësimit të Presidentit Stevo Pendarovski, pas pikëpamjeve të shprehura nga Kryeministri Zaev në intervistën e djeshme me agjensinë Bullgare Bgnes. Pozicioni i Pendarovskit është pjesë e intervistës për Deutsche Welle, e cila do të botohet tërësisht nesër.

“Unë pashë intervistën e Kryeministrit dhe lexova reagimet e publikut maqedonas, dhe në disa nga komentet, për fat të keq, ekzistonte një dilemë nëse udhëheqja e shtetit vepron vetëm në lidhje me këtë çështje jetike kombëtare. Zgjidhja e mosmarrëveshjeve me peshë strategjike kërkon dy parakushte: të kesh vullnet politik, që nganjëherë do të thotë guxim politik, të arrish një konsensus që nuk ngre kurrë vlerësimin tënd, dhe së dyti – të qëndrosh te faktet historike të verifikuara ndërkombëtarisht dhe te politikat një realitet që është i dukshëm. Në pjesën e parë, publiku ynë e di se unë jam politikani i parë maqedonas në histori që publikisht ofron një diskurs më të gjerë politik në lidhje me një nga apostujt më të mëdhenj të lëvizjes revolucionare maqedonase. Sidoqoftë, nuk shkova më tej, sepse është punë e një Komisioni të përbërë nga historianë, të paktën punë e politikanëve. Ne e kemi diskutuar këtë temë me Kryeministrin Zaev shumë herë dhe kurrë nuk kemi pasur një debat se disa personalitete dhe ngjarje mund të festohen në të dy palët, por që populli maqedonas ka historinë e tij, ashtu si populli bullgar ka të vetën. Në të njëjtën kohë, në të gjitha paraqitjet e mia publike unë qartë them se lufta antifashiste është në themelet e shtetit modern maqedonas dhe në atë luftë ne luftuam kundër atyre që ishin në anën e fashistëve. Përvoja ime 20 vjeçare në politikën ndërkombëtare më lejon të mat me saktësi fjalët dhe qëndrimet që shpreh kur flas me bashkëbiseduesit e mi bullgarë dhe miqtë tanë nga bashkësia ndërkombëtare. Dhe i bëj të qartë secilit prej tyre se mosmarrëveshja maqedono-bullgare mund të zgjidhet vetëm nëse respektohet vazhdimisht dinjiteti i popullit maqedonas dhe atij bullgar dhe duke shmangur grackën e rrezikshme të revizionizmit historik kur bazohet në ndërtime politike në vend të fakteve. “, Tha Pendarovski për DW.

mkalb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *