Shkupi me më shumë të infektuar, mbi 10.000, pas saj edhe 5 komuna të tjera me më shumë të infektuar me Kovid-19.

Ministria e Shëndetësisë informoi se dje 1288 të infektuar rishtas me Covid 19 u regjistruan në vend, dhe 1078 u shëruan. 39 pacientë kanë vdekur në 24 orët e fundit.

Më i riu nga të vdekurit është një pacient i cili ishte 41 vjeç.

Numri i përgjithshëm i kojotave të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 57451, numri i pacientëve të rikuperuar është 34970, numri i vdekjeve është 1600 dhe numri i rasteve aktive është 20881.

Më të infektuarit janë në Shkup ku ka 10,130 raste aktive, pasuar nga Prilep me 1021 raste aktive, Kumanova me 939 Tetovë me 965 raste aktive.

Pesë komuna në Shkup kanë mbi 1000 raste aktive.

Që nga dje, është regjistruar një test kontrolli, dhe sipas analizave të përfunduara epidemiologjike, aktualisht shpërndarja sipas komunave në Shkup është si më poshtë:

• Çair – 639

• Gazi Baba – 1490

• Aerodromi -1474

• Karposh – 1186

• Qendra – 1173

• Kisela Voda – 1245

• Gjorçe Petrov – 874

• Butel – 584

• Shuto Orizari – 206

• Studenichani – 52

• Saraj – 160

• Haraçinë -31

• Ilinden – 251

• Sopishte – 66

• Cucer Sandevo – 99

• Petrovec –128

• Zelenikovo -83

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *