Mickoski: Në Kuvend do të paraqesim mocion mosbesimi për qeverinë Zaev

Ne duhet të udhëhiqemi nga një situatë faktike sa i përket fakteve historike. Ne nuk duhet të ulemi në tryezë dhe të negociojmë diçka që nuk mund të negociohet. Si u futëm në këtë situatë për të negociuar atë. “Dikush ka humbur të gjitha pozicionet negociuese, sillet si një lojtar poker që ka humbur në politikë dhe ju prisni që politikanë të tjerë të ulen dhe të gjejnë një marrëveshje,” tha Kryetari i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski gjatë një paraqitjeje të ftuar në emisionin “Click Plus” të TV 21.

“Zaev thotë se nuk kam asgjë për të folur me udhëheqësin e opozitës, nuk kam pse të shkoj në Komisionin e Punëve të Jashtme në Parlament, por nga ana tjetër ai po jep një intervistë për një media bullgare dhe unë do të thosha se ai po njofton gallatisht shitjen,” tha Mickoski.

Mickoski gjithashtu kujtoi se si Zaev tha se nuk kishte negociata për gjuhën maqedonase dhe ato ishin vijat e kuqe.

Mickoski shprehu pakënaqësi të veçantë me pohimin e Zaevit se njerëzit në Strumica dhe Petrich flasin të njëjtën gjuhë.

“Kjo më shkaktoi një ndjenjë ankthi për të përzier, kur dëgjova se maqedonasit nga Strumica flisnin të njëjtën gjuhë me qytetarët e fqinjit tonë lindor në Petrich. Unë nuk mendoj kështu dhe mendoj se maqedonasit në Strumicë flasin maqedonisht. Gjuha maqedonase e folur në Strumicë nuk mund të jetë kurrë një dialekt i gjuhës bullgare që flitet në Petrich. “Dhe kjo është një marrëzi e madhe që do të thosha nga ana e tij që u tha për atë media bullgare,” tha Mickoski.

Sipas Mickoski, “derisa Bullgarët të kuptojnë se ne jemi dy popuj të ndryshëm, derisa ta sqarojmë atë, nuk mund të flasim”.

Ne duhet të bëjmë dallimin midis popullit maqedonas dhe bullgar, tha Mickoski, duke theksuar se pikëpamje të tilla duhet të reagojnë, për të vepruar.

Sipas Mickoski, të gjitha këto humbje që ndodhin në skenën politike maqedonase, të cilat janë rezultat i injorancës, apo papunësisë, ose kapacitetit të kufizuar të atyre që janë përgjegjës, duhet të kulmojnë në një procedurë në Parlament ku VMRO-DPMNE së bashku me partitë e tjera të opozitës do të kërkojnë një debat mbi punën e Qeverisë pas këtyre 100 ditëve.

“Argumentet mund të dëgjohen atje në Parlament. “Do të jetë mirë për Osmani, Dimtrov dhe Zaev të thonë atë që kanë bërë dhe nëse e meritojnë besimin apo jo,” tha Mickoski.

Mickoski njoftoi se gjatë javës tjetër VMRO-DPMNE do t’i paraqesë parlamentit një pyetje besimi në qeveri dhe një debat do të hapet në parlament.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Mickoski: Në Kuvend do të paraqesim mocion mosbesimi për qeverinë Zaev

 • 09/23/2021 at 01:37
  Permalink

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

  Reply

Lini një Përgjigje te fun888asia web sex thai prostitutes have www.fun888asia.com web sex with men Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *