Sofja zyrtare kërkon aneks marrëveshje ose një marrëveshje të re me Maqedoninë e Veriut

Pas intervistës së kryeministrit Zaev, Karakachanov u shfaq duke kërkuar një aneks ose një marrëveshje të re. Zaharieva dëshiron që marrëdhëniet midis dy vendeve të jenë si ato të Spanjës dhe Amerikës Latine sot.

Bullgaria do të bllokojë fillimin e bisedimeve të pranimit të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian (BE) derisa të ndalet gjuha e urrejtjes ndaj gjithçkaje Bullgare, tha Zëvendës Kryeministrja dhe Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva një ditë pas një interviste me Kryeministrin Zoran Zaev për Bullgarinë Bgnes transmeton DW. Ndërsa pikëpamjet e Zaev provokuan një ortek reagimesh në Shkup, Zëvendës Kryeministri Bullgar dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakachanov nga Sofja dërgoi një mesazh se ato ishin “një hap i vogël në drejtimin e duhur” dhe thanë se nëse ndiqet kjo shpejtësi, Maqedonia mund të fillojë negociatat vitin e ardhshëm me BE-në.

Spanja dhe Amerika Latine si shembuj

Por negociatat me Bullgarinë nuk do të jenë të lehta, la të kuptohet Zaharieva në një intervistë me agjensinë e lajmeve Efe. Ajo dëshiron që marrëdhëniet midis dy vendeve të jenë si ato të Spanjës dhe Amerikës Latine sot.

“Marr shembullin e Amerikës Latine. Fakti që argjentinasit dhe kilianët flasin spanjisht nuk i bën ata më pak argjentinas dhe kilianë. Fakti që në një moment ata kanë një histori të përbashkët nuk e zvogëlon sovranitetin e tyre sot. “Përkundrazi, kjo i afron ata,” tha Zaharieva. Ajo e barazon qëndrimin e Spanjës ndaj këtyre vendeve me qëndrimin e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut. Në këtë drejtim, ajo tregon se ashtu si Spanja që është mbështetësi më i madh i BE-së për të qenë më afër vendeve të Amerikës Latine, kështu Bullgaria është vendi i parë që njohu pavarësinë e Maqedonisë në 1991, dhe në 2018 e vendosi atë në agjendën e BE. perspektiva evropiane e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ajo përsërit se Bullgaria kurrë nuk e ka mohuar të drejtën për një shtet maqedonas, as sovranitetin dhe dëshirën e saj për ta quajtur gjuhën si të dojë, por e gjithë kjo nuk duhet të bazohet në gënjeshtra dhe mohime për mënyrën e krijimit të kombit.

“Problemi me historinë është se keqinterpretimet e ngjarjeve dhe njerëzve kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në ngjarjet aktuale dhe kjo krijon gjuhë urrejtjeje dhe një fushatë negative kundër Bullgarisë dhe Bullgarëve, e cila është absolutisht e papranueshme për ne,” tha Zaharieva.
Në intervistë, Zaharieva edhe një herë kritikoi Maqedoninë e Veriut për ndërprerjen e zbatimit të Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë dhe për faktin se puna e komisionit historik ishte e mbërthyer në çështje që lidheshin me luftën kundër pushtimit Osman në fund të shekullit të 19-të. Sipas saj, zbatimi i marrëveshjes u ndal pasi vendi u bashkua me NATO-n. E pyetur nëse partnerët evropianë e kuptojnë pozicionin bullgar, Ministrja u përgjigj se as Greqia nuk kuptohej, kështu që ajo mbajti veton e saj në Maqedoninë e Veriut për 15 vjet. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

141 thoughts on “Sofja zyrtare kërkon aneks marrëveshje ose një marrëveshje të re me Maqedoninë e Veriut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *