Trump: Do të largohem nga Shtëpia e Bardhë nëse Kolegji Zgjedhor voton për Biden

Kolegji Zgjedhor pritet të votojë nga mesi i dhjetorit dhe në fund të javës së tretë të dhjetorit për të arritur në Kongres duke i njoftuar ato në fillim të janarit.
Presidenti i SHBA Donald Trump tha në një konferencë për shtyp të Shtëpisë së Bardhë mbrëmë se ai do të largohej nëse Kolegji Zgjedhor voton për kundërshtarin e tij, Joseph Biden.

Pas një konference me video me zyrtarë ushtarakë amerikanë, të mbajtur tradicionalisht për nder të Falënderimeve, Trump u pyet nëse do të largohej nëse votimi i kolegjit nuk ishte në favor të tij.

“Sigurisht që do ta bëj”. “Ti e di që unë do ta bëj”.

tha ai në konferencën e tij të parë për shtyp, duke iu përgjigjur pyetjeve nga dita e zgjedhjeve më 3 nëntor.
Ai megjithatë nuk e pranoi fitoren e Biden dhe tha se “shumë gjëra mund të ndodhin nga tani deri më 20 janar” në lidhje me procesin gjyqësor të mundshëm të rezultateve të zgjedhjeve në disa shtete.

Përurimi i Presidentit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara është caktuar për 20 Janar 2021. Media kryesore amerikane e shpalli Demokrat Biden fitues të zgjedhjeve të fundit në SHBA. 360 shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

299 thoughts on “Trump: Do të largohem nga Shtëpia e Bardhë nëse Kolegji Zgjedhor voton për Biden

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *