Venko: Epidemia Covid-19 arriti kulmin e saj një javë më parë numri i rasteve aktive po zvogëlohet

Nga analiza e numrave dhe tendencave mund të shihet që epidemia e Covid-19 arriti kulmin e saj një javë më parë dhe që atëherë numrat janë stabilizuar, janë në nivelin e një pllaje dhe kjo tregon që faktori i transferueshmërisë R0 është 1. positiveshtë pozitive që Numri i rasteve aktive po stabilizohet, diçka që është regjistruar edhe në Evropë, tha sot në një konferencë për shtyp Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe transmeton sitel.

Ai u bëri thirrje qytetarëve të kuptojnë se në këtë situatë virusi me siguri do të mbijetojë dhe është praktikisht shumë i përhapur.

– Për secilin prej nesh është një rrezik, masat duhet të respektohen. Është e qartë se ato japin rezultate. Ne nuk kemi më atë rritje të mprehtë të numrit të pacientëve, as presion të madh ndaj spitaleve siç ishte disa javë më parë. Ai presion ende ekziston, por jo me një intensitet të tillë, theksoi Filipçe.

Ai vuri në dukje se lajmet që vijnë në lidhje me vaksinat janë pozitive.

– Tashmë ka vaksina që janë në fazat e fundit. Ne presim që sistemi kovacs të jetë funksional kur të fillojnë t’i dorëzojnë ato. Ne jemi në koordinim në lidhje me sistemin e magazinimit dhe shpërndarjes. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm që vitin e ardhshëm ndoshta do të ndryshojë pamjen e përgjithshme të pandemisë në botë dhe në atë drejtim mund të presim stabilizim, shtoi Filipce.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *