DW: Sa vdekjeprurëse është koronavirusi në të vërtetë?

426 njerëz vdiqën në vetëm një ditë në Gjermani si rezultat i kurorës – një rekord i ri i zi. Çfarë do të thotë një rritje në vdekshmërinë e kurorës? A po vdesin më shumë njerëz tani sesa në pranverë?

Si mund të shpjegohet rritja e vdekjeve?

Numri i njerëzve të sapo infektuar në Gjermani u rrit ndjeshëm në Tetor. Nga mesi i nëntorit, me ndryshime të lehta lart ose poshtë është madje, me një rënie të lehtë edhe pse ende në një nivel të lartë. Në total, ka një numër shumë më të lartë të infektuarish, dhe numri zyrtar që nga fillimi i pandemisë deri më tani po i afrohet kufirit të milionit. Për javë të tëra, ekspertët kanë paralajmëruar se shifra të tilla do të rrisin numrin e rasteve të rënda dhe vdekjeve. Kreu i Shoqatës së Spitalit Gjerman, Gerald Gus, i tha Bild më 2 nëntor: “Në dy deri në tre javë ne do të kapërcejmë kulmin e pacientëve të shtruar në spital nga Prilli.”

Ai kishte të drejtë. Shifrat e fundit nga 25.11 tregojnë 3781 Covid 19 pacientë në Gjermani në kujdes intensiv, numri më i lartë në Prill ishte 2850. Si raporti i Institutit Robert Koch dhe Shoqata Ndërdisiplinare Gjermane për Kujdesin Intensiv dhe Mjekësinë e Urgjencës (DIVI) tregojnë një trend të qartë – numri është në rënie në shtretërit falas në spitalet e kujdesit intensiv. Për Ralph Krumkamp të Qendrës Gjermane për Kërkimin e Infeksionit, niveli i vdekshmërisë në Gjermani për shkak të kurorës është i dukshëm. “Numri në rritje i vdekjeve është pasojë e rritjes së numrit të njerëzve të infektuar. Aktualisht, numri i personave të infektuar mbi 80 vjeç po rritet. “Ne duhet të vazhdojmë të monitorojmë nivelet e vdekshmërisë në rritje,” i tha Krumkamp DW.

A është vala e dytë e kovid19 në Gjermani më e keqe se e para?

Kjo varet nga numrat që përdorni si bazë për analizë. Në kushtet e infektuar rishtas, vala e dytë është dukshëm më serioze se e para. Në valën e parë numri i të sapo infektuarve u rrit në një maksimum prej 6,000 në ditë, ndërsa në valën e dytë kemi 23,000 raste të regjistruara në ditë. Por këta numra duhet të analizohen edhe sipas numrit të testeve të kryera. Nëse në pranverë në Gjermani u kryen 300,000 deri 400,000 teste kurore në javë, javët e fundit kjo shifër është midis 1,2 dhe 1,7 milion. Numri i rasteve të pa raportuara këtë pranverë është ndoshta shumë më i lartë se tani.

Për sa i përket vdekjeve, pamja është pak më ndryshe. Përkundër faktit se 410 njerëz vdiqën në një ditë në 25 të këtij muaji, kulmi i valës së parë është ende duke u arritur. Sepse për krahasim, kurba e mesatares së 14 ditëve të fundit është e ngjashme me atë gjatë valës së parë.

A është vdekshmëria në valën e dytë më të lartë se e para?

Jo, përkundrazi. Numri i vdekjeve në raport me numrin e përgjithshëm të të infektuarve tani është më i ulët se në pranverë. Për shembull, në mes të prillit, ERC regjistroi 6.98% vdekshmëri krahasuar me të infektuarit, dhe në fund të tetorit 0.94%, e cila është dukshëm më e ulët. Të dhënat për shkallën e vdekjes së nëntorit nuk janë përpunuar ende. Kur bëhet fjalë për përqindjen e vdekjeve, duhet të merret parasysh se vlera referuese është numri i përgjithshëm i rasteve të regjistruara, i cili është shumë më i lartë për shkak të numrit të rritur të testeve. Por edhe me këtë përqindja është shumë më e ulët se vala e parë. Kjo mund të jetë për shkak të mbrojtjes më të mirë të grupeve të rrezikut.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

255 thoughts on “DW: Sa vdekjeprurëse është koronavirusi në të vërtetë?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *