Pushtetin nuk e frikëson mocioni i mosbesimit

Qeveria nuk i frikësohet mocionit të mosbesimit të paralajmëruar nga opozita. Zëvendëskryeministrja Radmilla Shekerinska, deklaron se për fat të keqe opozita aktuale lufton vetëm për të bllokuar punën e Kuvendit dhe ecjen e shtetit drejt rrugës së BE-së.


Kështu që për iniciativat për besim le të urdhërojnë. Mendoj se ajo më shumë do të flasë për dobësinë e tyre se sa për forcën e tyre. E do të dëshmojë se të gjitha këto iniciativat për t’u vendosur pengesa tek më e vështira, të bllokohen institucionet në krizën më të madhe, dëshmon se beteja e  vetme të cilën e udhëheqin është beteja se si t’i ruajnë kulluqet e tyre partiake, e jo si t’i ndihmojnë shtetit’ deklaroi
Radmilla Shekerinska, Ministre e Mbrojtjes

 Në të njëjtën vijë qëndrimi edhe zëvendëskryeministri Artan Grubi. Ai thotë se opozita është pa ide konkrete që të kontribuojë në tejkalimin e sfidave aktuale.

 Në kohë pandemie, në kohë kur ne të gjithë luftojmë të ekzistojë ekonomia, të bëjë rilindje shoqëria jonë, ta tejkalojmë pandeminë, të fitojmë datë për fillimin e negociatave, ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me Brukselin dhe shteti jonë të lundroj drejtë portit të Brukselit, opozita është pa ide dhe gjen lloj lloje arsye që ti shmanget përgjegjësisë për pësimin e disa hershëm të humbjeve’ pohoi Artan Grubi, zv/kryeministër.

 Pas deklaratës së kryeministrit Zoran Zaev në mediat bullgare, nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Aleksandar Nikollovski deklaroi se pas mbarimit të 100 ditëve të para nga formimi i Qeverisë, do të ngrenë në Kuvend mocion të mosbesimit të Qeverisë për të cilën presin mbështetje nga të paktën 61 deputetë. Alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

20 thoughts on “Pushtetin nuk e frikëson mocioni i mosbesimit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *