Sela: Bullgaria ka pretendime territoriale ndaj Maqedonisë!

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, beson se duke mohuar maqedonasit si një popull më vete, Bullgaria po tregon pretendime territoriale ndaj Maqedonisë në gjuhën e saj.

“Tema që Bullgaria ka hapur kohët e fundit, duke mos pranuar identitetin dhe gjuhën maqedonase, nga këndvështrimi im, ajo që nuk thuhet në këtë rast është se Bullgaria ka ende pretendime territoriale ndaj Maqedonisë,” i tha ai TV 21.
Sipas kreut të partisë opozitare nga blloku politik shqiptar, mosmarrëveshja midis Shkupit dhe Sofjes në thelb përmban çështjen e disa figurave historike, por problemi është më i madh se kaq, dhe faktori politik shqiptar nuk merr pjesë fare në tema të një rëndësie të tillë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Sela: Bullgaria ka pretendime territoriale ndaj Maqedonisë!

 • 10/30/2021 at 23:09
  Permalink

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or
  advice would be greatly appreciated. Appreciate it

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *