Inteligjenca artificiale/ Shkencëtarët po punojnë që robotët ta kuptojnë kur s’u besojmë

Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë një rrjet nervor artificial për të imituar trurin e njeriut dhe modelet e pikave në një masë të dhënash që njerëzit nuk mund të analizojnë më.

Inteligjenca artificiale tashmë po merr vendime që mund të ndikojnë në jetën e njerëzve, që do të thotë se është jetike të jesh sa më i saktë që të jetë e mundur.

Për ta arritur këtë, ekspertët kanë krijuar një sistem të rrjetit nervor që mund të parashikojë dhe vëzhgojë nivelin e besimit.

“Nuk është e rëndësishme vetëm për ne që të kemi modele me performancë të lartë, por edhe të kuptojmë kur nuk mund t’u besojmë më këtyre funksioneve”, tha shkencëtari i kompjuterit Alexander Amini, nga Universiteti MIT.

Sa më të sakta dhe gjithëpërfshirëse të dhënat e marra gjatë trajnimit, aq më shumë ka gjasa që parashikimet e ardhshme të jenë të sakta. Kjo mund të jetë e rëndësishme për automjetet autonome që vendosin sipas nivelit të besueshmërisë nëse do të presin apo kalojnë përmes një kryqëzimi.

Rrjeti i fundit nervor funksionon dukshëm më shpejt se të tjerët dhe pa kërkesa të tepruara kur bëhet fjalë për performancën./Top Channel

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

87 thoughts on “Inteligjenca artificiale/ Shkencëtarët po punojnë që robotët ta kuptojnë kur s’u besojmë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *