Shuhen shpresat për shkollën e re në lagjen Bardhi të Bllacës

Ministria e Arsimit thuajse ka shuar shpresat e banorëve të lagjes Bardhi të fshatit Bllacë, për ndërtimin e një shkolle fillore në këtë fshat. Nga ky institucion thanë për Alsat se për herë të dytë, gjatë vitit 2020 ka dështuar furnizimi publik për zgjedhjen e ofertuesit më të favorshëm për realizimin e projektit për ndërtimin e një objekti shkollor. Mirëpo, nga dikasteri i Arsimit nuk sqaruan si do të veprohet me tutje që fëmijët e kësaj lagjeje të mos diskriminohen dhe arsimohen në vendlindjen e tyre.

Ministria e Arsimit

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës dy herë shpalli furnizimin publik përmes Byrosë së Furnizimeve Publike në mënyrë që të zgjedhë ofertuesin më të favorshëm për zbatimin e projektit bazë për ndërtimin e një ndërtese rajonale në shkollën fillore “Aleksandër Urdarevski ”në fshatin Bllacë e Poshtme, komuna e Çuçer Sandevës. Për shkak të çmimeve të ofruara që ishin më të larta se ai i vlerësuar, kontraktori nuk u zgjodh, dmth procedurat u anuluan”.

Ndërkohë, nga Ministria e Punëve të Brendshme nuk dhanë asnjë detaj se si këto fëmijë e kalojnë kufirin me Kosovën çdo ditë. Nëse ata identifikohen ose kanë leje të posaçme kalimi. Ndërsa institucionet anashkalojnë këtë kërkesë të kahmotshme të Bardhit, fëmijët vazhdojnë të përballen me vështirësi të ndryshme për tu arsimuar në Kosovë. Më e vështirë mbetet periudha e dimrit.

 “Ne e kemi pak larg, vështirë, dimrit ftohtë është po nuk kemi çka të bëjmë”

 “Prej klasës së parë deri në klasën e nëntë këtu. Ka qenë shumë e vështirë për ne sepse edhe kur ka qenë ftohte ose shi kur ka ra ne është dashur të vijmë në këmbë me vazhduar shkollën e mos me mbet mbrapa”

Zvarritja e procedurave dhe premtimet zhgënjyese për ndërtimin e shkollës fillore në lagjen Bardhi shpesh herë janë cilësuar si turpi i shekullit 21 nga njohësit e mirë të arsimit. Kjo problematikë më shumë se një dekadë po trajtohet nga Televizioni Alsat ndërsa autoritetet e kanë aktualizuar vetëm gjatë periudhave parazgjedhore, ndërsa pas përfundimit të zgjedhjeve i njëjti sërish mbyllet në sirtarët e institucioneve përkatëse./alsatm

Melihate Rustemi 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

132 thoughts on “Shuhen shpresat për shkollën e re në lagjen Bardhi të Bllacës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *