A është e mundur të keni pneumoni asimptomatike? Pulmonologu Dr. Branimir Nestorovic zbulon se cilat simptoma duhet të shikoni.

Në një intervistë për “Telegraf”, Dr. Branimir Nestorovic pretendon se në rastin e kovidiumit, nuk ka pneumoni pa ndonjë simptomë. Megjithëse është e mundur, thotë ai, të keni pneumoni asimptomatike, e cila ndodh rrallë, në rastin e kovidiumit nuk është e mundur.

– Përkufizimi i pneumonisë covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë është një temperaturë mbi 38 gradë, gulçim dhe hijezimi i llojit të qelqit të qumështit në imazhin e mushkërive. “Nuk ka pneumoni pa këto simptoma,” i tha ai Telegrafit.

Vështirësia në frymëmarrje, dhe ethet janë vetëm shenja që SARS-KOV-2 ka hyrë në mushkëri, se qelizat e infektuara po vdesin dhe se trupi nuk është në gjendje të mbajë mushkëritë e tij të pastra. Inflamacioni mund të shpjegojë pse një kollë e thatë është një nga simptomat e para dhe e njëjta gjë vlen për gulçimin dhe formimin e mukusit.

Ju lutemi vini re këto simptoma:

Simptoma të tjera që mund të ndodhin në këtë fazë përfshijnë lodhje, dhimbje fyti, dhimbje koke, dhimbje të kyçeve ose muskujve, ethe dhe teshtitje. Pas pesë ditësh, pacientët kronikë mund të kenë vështirësi në frymëmarrje dhe duhen shtatë ditë para se të përfundojnë në spital. Rastet më të lehta gjatë kësaj kohe mund të shërohen përsëri.

Rastet mesatare deri të rënda të pacientëve do të zhvillojnë pneumoni, e cila mund të shkojë nga jo-kërcënuese për jetën deri në rrezik për jetën. Këta pacientë mund të shërohen brenda disa ditësh, por disa kanë nevojë për disa javë. Sidoqoftë, në disa pacientë me infeksion të rëndë dhe ata me simptoma kritike, ata mund të përkeqësohen papritur, duke u kthyer në sindromën akute të mushkërive.

Burimi: zenskimagazinmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

36 thoughts on “A është e mundur të keni pneumoni asimptomatike? Pulmonologu Dr. Branimir Nestorovic zbulon se cilat simptoma duhet të shikoni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *