Fotot/ Disa prej kurioziteteve që s’do t’ju shkonte mendja

Nëse mendoni se dini çdo gjë, atëherë jeni shumë gabim, pasi të lexoni informacionet e mëposhtme.

Ka kafshë që mashtrojnë se janë shtatzëna për të marrë më shumë ushqim, pëllumbat mund të tregojnë nëse njerëzit kanë kancer apo jo.

Disa prej buzëkuqve janë të përbëra nga luspat e peshqve. Përbërësi i quajtur guaninë përdoret në shumë buzëkuq për të krijuar një efekt të shndritshëm. Ky përbërës vjen nga luspat e peshkut dhe në industrinë kozmetike quhet “thelbi i perlave”.

Shkencëtarët bënë një eksperiment dhe u mësuan pëllumbave të bëjnë dallimin midis pacientëve me kancer të gjirit dhe atyre të njerëzve të shëndetshëm. Zogjtë janë në gjendje të rendisin me saktësi diapozitivët sipas kategorive dhe të njohin se cila prej tyre tregon kancer dhe cila jo.

Ka mbi 1.000 lloje të bananeve që rriten në të gjithë botën. Ashtë një fakt i vërtetuar shkencërisht se bananet përmbajnë elementin radioaktiv Kalium-40. Ekziston edhe një matje rrezatimi e quajtur “Doza ekuivalente e bananes”, e cila qëndron për dozën e rrezatimit që një person konsumon ndërsa ha një banane.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Fotot/ Disa prej kurioziteteve që s’do t’ju shkonte mendja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *