Dr. Stevanoviç: Kujdes, paracetamoli nuk merret në 37.2, vitamina C mund të dëmtojë veshkat

Drejtoresha e Klinikës së Sëmundjeve Infektive, Dr. Milena Stevanovic, mbrëm në emisionin “Kliko Plus” në TV21, thekson se marrja e antibiotikëve vetë mund të sjellë efekte anësore.

Përdorimi parandalues ​​i antibiotikëve nuk është përfundimisht i justifikuar. As me iniciativën e saj. Çdo ilaç i papërshtatshëm apo edhe shtesë mund të sjellë efekte anësore. Kjo është arsyeja pse mjeku është këtu, specialisti që thotë se çfarë duhet të merret, tha Dr. Stevanovic.

Prof. Dokiç theksoi se është thelbësore të pini shumë lëngje dhe të merrni terapi me vitamina.

Vitamina C, por kini kujdes, sepse mund të dëmtojë veshkat. Zinku, disa antioksidantë, vitamina D nga 2,000 deri në 4,000 njësi ndërkombëtare. Por ajo që është e rëndësishme është që unë nuk do të doja që qytetarët të merrnin paracetamol pa nevojë. Në një temperaturë prej 37.2 ata marrin paracetamol. Temperatura është pjesë e sistemit të mbrojtjes. Temperatura mbi 39, vetëm për ato arsye merret të ulet, dhe jo në mënyrë drastike, por për ta mbajtur organizmin gjallë, shpjegon prof. Dr.Dokiq. Lidermk/ 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

137 thoughts on “Dr. Stevanoviç: Kujdes, paracetamoli nuk merret në 37.2, vitamina C mund të dëmtojë veshkat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *