Kancelarja Angela Merkel: Bllokimi i pjesshëm i Gjermanisë zgjatet deri në 10 janar

Bllokimi i pjesshëm i Gjermanisë zgjatet deri në 10 janar

Kancelarja Angela Merkel ka njoftuar se mbyllja e koronavirusit në Gjermani do të zgjatet përsëri deri në 10 janar.

Mbyllja, e cila ka parë mbylljen e restoranteve, hoteleve, mjediseve kulturore dhe të kohës së lirë, fillimisht ishte vendosur të ishte në vend të paktën deri në 20 Dhjetor, megjithëse Merkel kishte thënë se do të zgjatej deri në Janar.

Sidoqoftë, në një takim pesë orësh të Mërkurën Kancelarja Merkel dhe 16 udhëheqësit e shtetit gjerman vendosën ta zgjasnin zyrtarisht atë më tej – deri në 10 janar.

“Në përgjithësi, gjërat do të mbesin siç janë tani,” tha Merkel pas takimit në Berlin.

Kancelari tha se qëllimi ishte të zvogëlohej incidenca shtatë-ditore (infeksione të reja për 100,000 banorë brenda shtatë ditësh) në më pak se 50.

“Ne jemi shumë larg nga arritja e kësaj,” tha Merkel.

Kryebashkiaku i Berlinit Michael Müller tha se kishte pasur shenja pozitive por Gjermania po regjistron mesatarisht 170 raste Covid-19 për 100,000 banorë në shtatë ditë.

Kancelari gjithashtu tha se numri në rritje i vdekjeve Covid-19 në Gjermani tregon “përgjegjësinë që kemi”.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *