Kreu i Kumanovës Dimitrievski: Parafrazimi i Buckovskit se maqedonasit dhe bullgarët janë një popull në dy shtete akt tradhëtie

Parafrazimi i Buckovskit se maqedonasit dhe bullgarët janë një popull në dy shtete (pozicioni i fqinjit) dhe thirrja drejtuar historianëve tanë që të shkojnë përtej historiografisë së ish shtetit (NOB, AVNOJ dhe ASNOM) janë një akt tradhtie shkruan ai.

Përpjekja për të vendosur teoritë se është e pranueshme për palën bullgare se populli maqedon ka ekzistuar që nga viti 1944 është vetëm një konfirmim i tezës se ne jemi një krijim artificial. Deklarata të tilla janë në kundërshtim me interesat dhe pozicionet kombëtare maqedonase, si dhe me Kushtetutën dhe Preambulën e saj që i referohet akteve të Kryengritjes së Krushevës, ASNOM dhe Referendumit të 91-të. Në historinë e Maqedonisë, teza të tilla janë përdorur nga individë të izoluar të përfaqësuar nga propaganda supremaciste e udhëhequr nga Vanço Mihajlov. Sot në shekullin e 21-të dëgjojmë se nga Buçkovski, një ish-Kryeministër i përjashtuar nga radhët e LSDM-së, një njeri i cili në parti u përpoq të zëvendësonte ideologjinë me klientelizëm, besnikëri dhe intriga. Si një socialdemokrat me kohë të gjatë dhe aktive, unë publikisht ndahem nga deklarata të tilla që i konsideroj personale dhe të gabuara dhe në asnjë moment nuk mund të marrin mbështetje thelbësore nga unë dhe nuk besoj as nga anëtarësia dhe as së paku nga publiku.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Kreu i Kumanovës Dimitrievski: Parafrazimi i Buckovskit se maqedonasit dhe bullgarët janë një popull në dy shtete akt tradhëtie

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *