Madrid hap spitalin prej 100 milionë eurove për të trajtuar pacientët me COVID-19

Autoritetet spanjolle hapën një spital që kapë shifrën e 100 milionë eurove në Madrit për pacientët e infektuar me COVID-19.

Spitali me 1000 shtretër është kritikuar nga sindikatat e punonjësve shëndetësorë të cilët thonë se paratë duhet të kishin shkuar në sistemin ekzistues të shëndetit publik, shkruan Euroneës, transmeton Klan Kosova.

Objekti prej 80 mijë metrash katrorë u hap me vetëm njërën nga katër krahët e saj, që përmbante 240 shtretër.

Qeveria rajonale deri më tani ka regjistruar vetëm vullnetarë rreth një të gjashtën e punëtorëve të nevojshëm.

Isabel Díaz Ayuso, presidentja rajonale në Madrid, tha se spitali është i pari i këtij lloji në Evropë dhe se do të ndihmojë në lehtësimin e presionit në spitalet e tjera publike duke u përqëndruar tek pacientët COVID-19.

Kritikët thonë se shtretërit nuk janë gati për të pritur pacientë dhe projekti është i panevojshëm pasi shtrimet në spital po zvogëlohen në Spanjë.

“Më vjen keq për kritikat. Ne po shpëtojmë jetë ”, tha Díaz Ayuso.

Ajo tha se do t’i siguronte vizitorët pasi është afër aeroportit.

“Një spital i shkëlqyer publik nuk mund të jetë një lajm i keq për askënd.”

Diaz Ayuso ka qenë një kritik i zëshëm i masave parandaluese të qeverisë kombëtare për të ndaluar adresimin e përhapjes së COVID-19 dhe ka favorizuar kufizimet që ruajnë aktivitetin ekonomik.

Ministri i shëndetësisë i Spanjës, Salvador Illa, refuzoi një ftesë për të marrë pjesë duke thënë se ai ishte tashmë i zënë. Asnjë politikan i krahut të majtë kombëtar ose rajonal nuk mori pjesë në ceremoninë e së martës.

Shkalla e infektimit 14-ditor në rajonin e Madridit ka rënë nga 500 raste plus për 100 mijë banorë në tetor në 236 të hënën, e cila është nën mesataren e vendit.

Spanja ka regjistruar 1.6 milion raste me COVID-19 dhe mbi 45 mijë viktima. klan tv/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Madrid hap spitalin prej 100 milionë eurove për të trajtuar pacientët me COVID-19

  • 11/12/2021 at 19:17
    Permalink

    Hi it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this web page is actually nice
    and the viewers are in fact sharing good thoughts.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *