Vaksinimi kundër koronavirusit në BE – nga janari 2021

BE fillon provën e vaksinave Biontec / Pfizer dhe Moderne. Vendimi për dhënien e një leje shpallet në fund të dhjetorit, pra në fillim të janarit. Vaksinimi në Evropë mund të fillojë pas Vitit të Ri njofton DW.

Kërkesat për një “licencë të kushtëzuar” për të përdorur dy vaksinat e para Covid-19 në BE nga kompanitë gjermano-amerikane Biontek dhe Pfizer dhe prodhuesi amerikan Moderna tashmë kanë mbërritur në Agjencinë Evropiane të Barnave, EMA në Amsterdam. Një vendim do të merret në 29 dhjetor për vaksinën amerikane – më 14 janar. Nëse gjithçka shkon sipas planit, vaksinimet e para me imunizuesin Biontec mund të fillojnë në BE nga fillimi i janarit.

Problemet e logjistikës janë të kapërcyeshme

Eurodeputeti Peter Liese i CDU-së gjermane është një mjek dhe zëdhënës i Partisë Popullore Evropiane për çështjet shëndetësore dhe muajt e fundit ka profilizuar veten si ekspert për vaksinat.

“Për Gjermaninë dhe BE, leja e vaksinës Biontec është më e rëndësishme se vaksina Moderna,” tha Lize. “Thjesht sepse do të kishte shumë më tepër doza në dispozicion. – vetëm 160 milion Shpërndarja në të gjithë vendet anëtare të BE do të jetë e drejtë, proporcionale me popullsinë.

Deri më tani, pika e dobët e përgatitjes së Biontec konsiderohej nevoja për ta mbajtur atë në minus 70 gradë Celsius. “Mund të kapërcehet, të paktën në vendet e Evropës Perëndimore,” tha Peter Lize. mund të dorëzohet drejtpërdrejt te mjekët e familjes, të cilët nga ana tjetër do të rregullojnë pacientët e tyre sipas një orari të saktë, kështu që produkti do të përdoret gjatë ditës. DW/

 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

29 thoughts on “Vaksinimi kundër koronavirusit në BE – nga janari 2021

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *