Ilaçi “Favira” arriti në Maqedoni – një kuti kushton 5100 denarë

Askush nuk i komunikoi për këtë ilaç, i cili tashmë është në raftet e farmacive në të gjithë vendin. Kanal 5 ra në kontakt me disa mjekë të familjes të cilët nuk donin të flisnin publikisht, por konfirmoi se ata as nuk e dinë që ky ilaç është i disponueshëm në Maqedoni. Dr. Nenad Lazarov në një përgjigje me shkrim për Kanal 5 konfirmon se letra zyrtare për përshkrimin e ilaçit “Favira” nuk arriti as në zyrën e tij.

– Nuk kemi absolutisht asnjë komunikim, mjekët e familjes janë pothuajse të shkishëruar

Agjencia rekomandon që ilaçet të mos merren vetë. Por, nga shëtitja nëpër disa farmaci në të gjithë vendin, mësuam se tashmë ka një kërkesë për “Favira”, kështu që qytetarët pa recetë ishin të gatshëm ta paguanin dhe ta merrnin atë.

Ilaçi “Faviparavir” ose “Favira” ….. kushton gati 4300 denarë, por farmacistët thonë se nuk duhet të jepet pa recetë edhe pse ilaçi nuk bartet nga Fondi.

Favipiravir është një ilaç që ka qenë objekt i studimeve të shumta, gati 30 studime në të gjithë botën, por mendohet se ndihmon në fazat e hershme të infeksionit me koronavirus. Kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *