DW/Studimi: Të paktën tre muaj imunitet ndaj Kovid-19 nga vaksina Moderna

Moderna planifikon të prodhojë 100 deri 125 milion doza të vaksinës së saj korona në tremujorin e parë të vitit 2021. Vaksina, e cila po pret miratimin, po tregon rezultate premtuese për imunitetin pas vaksinimit. Vaksina Covid-19 nga kompania farmaceutike Moderna e SHBA prodhon antitrupa që zgjasin 90 ditë pas vaksinimit, gjë që është një lajm i mirë ndërsa aprovimi i tij ende po testohet në disa vende, sipas një studimi të 34 pjesëmarrësve në provat fillestare klinike, njoftoi New England Medical Journal. Revista e Mjekësisë “. Kohëzgjatja e mbrojtjes është natyrisht më e gjatë se tre muaj, por këto janë shitje fillestare në një periudhë prej disa muajsh që janë konfirmuar në mënyrë të pavarur nga një revistë shkencore. Pjesëmarrësit do të monitorohen për 13 muaj për të shqyrtuar mbrojtjen për një periudhë më të gjatë kohore, theksojnë autorët. Studiuesit në Institutet Kombëtare të Shëndetit ekzaminuan nivelet e dy llojeve të antitrupave koronavirus 90 ditë pas dozës së dytë të vaksinës, e cila u mor 28 ditë pas së parës. Ata vunë re një rënie “të lehtë” dhe të pritshme në nivelet e antitrupave në pjesëmarrësit e vaksinuar, por ajo mbeti e lartë. Në të ashtuquajturën Faza e parë e gjyqit, e cila filloi në mars, nuk tregoi efekte anësore serioze. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *