Brexit, “nuk përmbushen” kushtet për marrëveshje

Lajmi vjen në më pak se një muaj para se periudha e tranzicionit të Britanisë e cila u shkëput nga BE-ja të përfundojë më 31 dhjetor

Londër

Kryenegociatorët e Brexit-it të Britanisë dhe BE-së thanë të premten vonë në një deklaratë se marrëveshja nuk është arritur ende, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lajmi vjen në më pak se një muaj para se periudha e tranzicionit të Britanisë e cila u shkëput nga BE-ja të përfundojë më 31 dhjetor.

Nëse të dy palët nuk mund të arrijnë marrëveshjen tregtare, ata do të tregtojnë me kushtet e Organizatës Botërore të Tregtisë, i njohur gjithashtu si “Brexit pa marrëveshje”, i cili përfshin tarifa dhe kuota për mallrat dhe shërbimet që rrjedhin midis dy territoreve.

“Pas një jave negociatash intensive në Londër, dy kryenegociatorët ranë dakord sot që kushtet për marrëveshje nuk janë përmbushur, për shkak të divergjencave të konsiderueshme në fushën e kushteve, qeverisjen dhe peshkimin”, thuhet në deklaratë.

“Mbi këtë bazë, ata ranë dakord të ndërpresin bisedimet në mënyrë që të informojnë parimet e tyre mbi gjendjen e negociatave”, theksohet më tej.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, dhe kryeministri Britanik Boris Johnson “do të diskutojnë gjendjen nesër pasdite”, thuhet në deklaratë.

Çështjet ku palët kanë dallime nuk kanë ndryshuar që nga fillimi i negociatave.

Britania është këmbëngulëse për të marrë përsëri kontrollin e ujërave të saj të peshkimit, një temë e ngarkuar politikisht, por ekonomikisht relativisht e parëndësishme për Britaninë. Franca, një aktore e rëndësishme brenda BE-së, ka qenë veçanërisht këmbëngulëse që BE-ja të mos lëshojë pe në këtë front.

BE-ja ka frikë se Britania krijon një ekonomi me rregullim të ulët që i mbështet kompanitë e saj me subvencione shtetërore, duke dëmtuar kështu BE-në.

Nëse arrihet marrëveshje, ajo duhet të ratifikohet nga 27 anëtarët e BE-së, që do të thotë se koha është jashtëzakonisht e shkurtër./AA

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

55 thoughts on “Brexit, “nuk përmbushen” kushtet për marrëveshje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *