Nuk ka prova që “Favipiravir” dhe “Remedisivir” ndihmojnë gjatë infeksionit me Covid-19

Ky ilaç tashmë është në raftet e farmacive në të gjithë vendin dhe kushton 4300 denarë, por nuk lëshohet pa recetë. Deri më tani, nuk ka asnjë provë të plotë klinike që Favipiravir, si dhe Remedisivir, ndihmojnë në infeksionin e koronavirusit. Ministri i Shëndetësisë Vanko Filipçe thotë se personat nuk duhet të kërkojë ilaçe të tilla vetë pa rekomandim adekuat.

Ndërkohë, koronavirusi përhapet vazhdimisht. Vetëm në 24 orët e fundit, 38 përqind e testuarve u konfirmuan, dmth 1100, dhe në qendrat kovide të Shkupit, dyzet pacientë të rinj u pranuan, ndërsa 33 u regjistruan. Mjekët e familjes ende po kërkojnë kthimin e referimit në spital në mënyrë që ata të mos duhet të presin me orë të tëra për konfirmimin e një shtrati falas në repartin e pavijonit. Përveç kësaj, ata besojnë se duhet të ketë një qasje të unifikuar për trajtimin, megjithëse secili pacient është një rast i veçantë.

Por ministri siguron, ka pasur një protokoll të unifikuar. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Nuk ka prova që “Favipiravir” dhe “Remedisivir” ndihmojnë gjatë infeksionit me Covid-19

 • 01/06/2022 at 10:54
  Permalink

  370636 460512Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this site is something that is wanted on the internet, someone with a little bit originality. valuable job for bringing something new to the internet! 511990

  Reply
 • 11/01/2021 at 23:11
  Permalink

  727100 860190After study several of the weblog posts on your own site now, we really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web internet site list and are checking back soon. Pls consider my web-site likewise and make me aware should you agree. 873683

  Reply
 • 10/10/2021 at 21:33
  Permalink

  486526 687006truly excellent post, i definitely enjoy this website, keep on it 118961

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *