Nuk ka prova që “Favipiravir” dhe “Remedisivir” ndihmojnë gjatë infeksionit me Covid-19

Ky ilaç tashmë është në raftet e farmacive në të gjithë vendin dhe kushton 4300 denarë, por nuk lëshohet pa recetë. Deri më tani, nuk ka asnjë provë të plotë klinike që Favipiravir, si dhe Remedisivir, ndihmojnë në infeksionin e koronavirusit. Ministri i Shëndetësisë Vanko Filipçe thotë se personat nuk duhet të kërkojë ilaçe të tilla vetë pa rekomandim adekuat.

Ndërkohë, koronavirusi përhapet vazhdimisht. Vetëm në 24 orët e fundit, 38 përqind e testuarve u konfirmuan, dmth 1100, dhe në qendrat kovide të Shkupit, dyzet pacientë të rinj u pranuan, ndërsa 33 u regjistruan. Mjekët e familjes ende po kërkojnë kthimin e referimit në spital në mënyrë që ata të mos duhet të presin me orë të tëra për konfirmimin e një shtrati falas në repartin e pavijonit. Përveç kësaj, ata besojnë se duhet të ketë një qasje të unifikuar për trajtimin, megjithëse secili pacient është një rast i veçantë.

Por ministri siguron, ka pasur një protokoll të unifikuar. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *