Linjë e re ajrore Shkup-Kiev, këtë muaj fillojnë fluturimet për në Abu Dhabi

Sot, Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Blagoj Bochvarski së bashku me Drejtorin e Përgjithshëm të TAV Maqedoni, Metin Batak dhe Ambasadorin e Ukrainës në Maqedoninë e Veriut, Natalia Zadorozhnyuk, ndoqi krijimin e linjës së parë ajrore Kiev – Shkup përmes kompanisë Windrose. Sipas Ministrit, vendosja e kësaj linje ka një rëndësi të madhe për të dy vendet, pasi hap mundësi të shumta për rritjen e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë, turizmit, kulturës, investimeve dhe fushave të tjera me interes të përbashkët.

“Ndërsa ky sektor është goditur rëndë nga kriza koronare, ne jemi ende duke arritur sukses ku vendet lehtësojnë protokollet e hyrjes dhe daljes, krijimin e protokolleve të reja ose mirëmbajtjen e linjave ajrore tashmë të krijuara.” Vendosja e kësaj linje është prova e kësaj. Linja ajrore Kiev-Shkup është vetëm një konfirmim i bashkëpunimit tonë të mirë me Ukrainën “, tha Ministri Bochvarski, i cili uroi kompaninë ajrore Windrose, e cila vendosi të vendosë Shkupin dhe RSM në hartën e saj të destinacioneve.

Bochvarski gjithashtu njoftoi se linja ajrore për Abu Dhabi përmes Wizz Air do të krijohet nga 16 i këtij muaji.

Për vitin e ardhshëm nga buxheti i Ministrisë janë siguruar 69 milion e 500 mijë denarë për mbështetje financiare për linjat ajrore të reja. “Ne presim që vendet të lëshojnë ngadalë masat nga Kovid dhe ne gradualisht do ta kthejmë trafikun ajror në nivelin e viteve të mëparshme,” tha Ministri i Transportit dhe Lidhjeve.

“Meta.mk” më parë shkruajti se covid-19 për disa muaj arriti të thyejë rritjen dekada të trafikut ajror në vend. Drejtori i Agjencisë së Aviacionit Civil, Tomislav Tuntev në një intervistë për “Meta.mk” theksoi se ndikimin më të madh negativ në trafikun ajror kanë masat e njëanshme për të mbrojtur nga përhapja e covid-19 të ndërmarra nga vendet. Trafiku ajror nuk i toleron rregulloret nacionale, gjegjësisht zbatimin e njëanshëm të masave, siç janë: ndalimet, karantinat, izolimi, testet PCR dhe të ngjashme. metamk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Linjë e re ajrore Shkup-Kiev, këtë muaj fillojnë fluturimet për në Abu Dhabi

  • 10/28/2021 at 10:50
    Permalink

    334150 638002Some genuinely good and beneficial information on this internet site , besides I think the style contains wonderful attributes. 420993

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *