Bullgaria Greqia e dytë! Shuhen shpresat për Maqedoninë e Veriut se do nisë negociatat. Vendi në prag të vetos së katërt brenda dy viteve.

Këshilli i Ministrave i BE i planifikuar për nesër, 8 dhjetor, do të mbahet përmes video konferencës së ministrave, pa prezencë, shkruan deputeti i VMRO-DPMNE Antonio Miloshoski, duke cituar burime diplomatike në Brukseli. Milloshoski sqaroi se seanca të tilla online të GAK konsiderohen joformale dhe nuk mund të marrin vendime apo konkluzione përfundimtare.

Këshilli i Ministrave nesër do të japë në një paketë draft përfundimet për zgjerimin, si dhe projekt-konkluzionet për Maqedoninë dhe Shqipërinë. Këto projekt konkluzione do t’i nënshtrohen miratimit nga Shtetet Anëtare përmes të ashtuquajturës “procedurë e shkruar”, e cila zgjat një ditë, dmth ato duhet të konfirmohen më 9 dhjetor. Në Këshillin e Ministrave jozyrtar të Ministrave, as për Maqedoninë dhe as për Shqipërinë, nuk do të ketë diskutim mbi një projekt-kornizë për negociatat me BE, për shkak të mungesës së konsensusit midis vendeve anëtare të bëra земј Gjithashtu, në projekt-konkluzionet e Këshillit të Ministrave nuk do të ketë asnjë datë për fillimi i negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë, as data për konferencën e parë ndërqeveritare. Do të ketë vetëm një rekomandim që konferenca ndërqeveritare të thirret sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi korniza negociuese të miratohet me konsensus në Këshillin Evropian, thotë Milososki.

Për më tepër, shpjegon Milososki, do të ketë një pozicion ku Këshilli thekson se marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë mbeten një element thelbësor në procesin e zgjerimit, si dhe një shënim mbi rëndësinë e Maqedonisë që jep rezultate të dukshme përmes zbatimit konkret të marrëveshjeve bilaterale me Bullgarinë dhe Greqinë.

Nga 2018 deri në fund të vitit 2020, kjo do të jetë vetoja e katërt për Maqedoninë, dmth në aspektin diplomatik nuk ka konsensus për një datë për fillimin e negociatave të pranimit me BE, thotë Milososki transmeton republika. Nga ana tjetër edhe eurodeputeti bulllgar në një intervist këtë mëngjes vetëm se ka shuar shpresat për vendin që mund të nis negociatat përdersa nuk pranohen faktet historike, d.t.th nuk gjindet konsensus dhe mirëkuptim për historinë. mkalb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Bullgaria Greqia e dytë! Shuhen shpresat për Maqedoninë e Veriut se do nisë negociatat. Vendi në prag të vetos së katërt brenda dy viteve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *