Eurodeputeti bullgar: Zgjedhjet në Bullgari nuk do të ndryshojnë situatën në Maqedoninë e Veriut

Pala maqedonase po përpiqet të gjejë justifikime të ndryshme. Zgjedhjet në Bullgari nuk kanë asnjë lidhje me historinë tonë të përbashkët. Të gjitha partitë politike bullgare pajtohen – nuk ka asnjë mënyrë për të bërë kompromis me historinë dhe faktet e qarta historike.

Kjo u tha këtë mëngjes nga eurodeputeti Andrej Kovachev për Maqedoninë e Veriut, raporton BGNES transmeton faktor. Sipas tij, “guxim më i madh është i nevojshëm nga ana e Kryeministrit Zoran Zaev”. Marrëveshja e fqinjësisë së mirë dhe miqësisë duhet të zbatohet. Nëse në Komisionin e Përbashkët Ekspert multidisiplinar për Çështje Historike dhe Edukative të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore kolegët nga Shkupi kanë frikë të pranojnë faktet, atëherë do të duhet të gjenden mekanizma të tjerë për të zbatuar Marrëveshjen, tha Kovachev, duke theksuar: Bashkimi Evropian ekziston për të ne e urrejmë njëri-tjetrin, por të jetojmë së bashku në tolerancë të plotë.

“Ne nuk mund të lejojmë që të rinjtë në RSM të rriten në urrejtje ndaj Bullgarisë. Gjatë tre dekadave të fundit, ne kemi demonstruar vazhdimisht vullnet të mirë – ne ishim të parët që i njohëm ata si një shtet i pavarur, mbrova integritetin e tyre territorial, ofruam një shumëllojshmëri të ndihmës, përfshirë ndihmën ushtarake, dhe i vendosëm përsëri në rrugën e integrimit evropian. “Nga ana tjetër, ajo që po shohim është se ata nuk janë në gjendje të ndahen nga qasjet e Titos dhe nuk janë të gatshëm të heqin ndarjet e vendosura nga regjimet komuniste.”

I pyetur nëse ai pret ndonjë ndryshim në pozicionin tonë përpara takimit të nesërm në Bruksel, Andrei Kovachev dha një përgjigje të shkurtër: Nuk ka gjasa që nesër dhe në orët e ardhshme të ketë zhvillim në situatën aktuale, veçanërisht duke pasur parasysh dështimin e takimit të fundit në fund të fundit E diel të Komisionit të Përbashkët Historik Bullgaro-Maqedonas. faktormk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *