Nesër ditë jo pune – në Maqedoninë e Veriut – mkalb.mk

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftoi se në përputhje me Ligjin për Pushimet, 8 dhjetor 2020 (e martë), “St. Kliment Ohridski ”, është ditë jo pune për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Në të njëjtën kohë, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale uron të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë për festën “Shën Klementi i Ohrit”.

Shën Klementi ishte gjithashtu Ipeshkvi i parë Sllav me titullin Ipeshkëv i Velikit.

Për nder të shenjtorit, në Maqedoni dhe Bullgari shumë shkolla, rrugë dhe institucione shtetërore mbajnë emrin e tij. Kisha më e madhe në Shkup (katedralja) mban emrin e Shën Klementit, gjithashtu baza bullgare e Antarktikut, Universiteti i Manastirit, Universiteti Shtetëror i Sofjes dhe Biblioteka Kombëtare dhe Universitare e Maqedonisë mbajnë emrin e tij.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *