Një person në dhomë me ju ka COVID-19. Ja sa kohë duhet për tu infektuar

Mbani gjashtë metra distancë. Lëshuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe miratuar nga shumë biznese, është udhëzimi që shumica prej nesh kanë jetuar gjatë COVID-19.

Por ndërsa klima është kthyer në të ftohtë dhe disa prej nesh janë zhvendosur brenda shtëpisë, John Bush, një profesor i matematikës së aplikuar në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit, e quan një rregull të tillë “të rrezikshëm” dhe “tepër të thjeshtë”. Sepse kur jeni brenda, pikat mikroskopike bllokohen pranë jush në një hapësirë ​​të kufizuar, dhe qëndrimi gjashtë metra larg dikujt nuk e ndalon virusin SARS-CoV-2 të notojë në ajrin e dhomës tuaj të ndenjes, ku mund të keni mundësi thith atë.

Pra, a ka ndonjë prej nesh i sigurt në ambiente të mbyllura gjatë epokës COVID-19? A mund të shkojmë në një dyqan ushqimesh? A mund të takohemi me një të dashur? Bush, së bashku me kolegun e tij të MIT Martin Z. Bazant, i janë përgjigjur kësaj pyetje me një model kompleks matematikor, i cili simulon dinamikën e lëngjeve të pikave të frymëmarrjes të ngarkuara me virus në çdo hapësirë, nga një kuzhinë komode në një sallë gjigante koncerti.

Dhe për shkak se ekuacioni është shumë i komplikuar për ta kuptuar shumica e njerëzve, ata i kthyen gjetjet e tyre në një mjet falas online. Shkoni në këtë faqe në internet dhe ju mund të krijoni skenarin tuaj të personalizuar për të gjykuar rreziqet COVID-19 për veten tuaj.

Mjeti supozon se një person në një dhomë me ju ka COVID-19. Pastaj, ju jep një sasi të jashtëzakonshme kontrolli për të rregulluar variablat në lojë. Këto variabla përfshijnë detaje rreth ndërtesës: Cila është pamja katrore? Sa është lartësia e tavanit? Po sistemi HVAC – a është ai një furrë standarde shtëpiake apo ka një filtër HEPA të zbukuruar? Sa është lagështia? A është hapur një dritare? Variablat gjithashtu përfshijnë të gjitha llojet e detajeve në lidhje me sjelljen njerëzore: Sa njerëz të tjerë janë me ju? A janë ata me maska? Pambuk apo kirurgjikal? A i mbajnë maskat siç duhet apo i tërheqin pak në fytyrë? Po pëshpërisin apo këndojnë?
Në shikim të parë, të gjitha këto kontrolle mund të duken mbizotëruese. (Dhe ata janë!) Por shpërblimi ia vlen. Për shkak se mjeti ju jep një përgjigje shumë të qartë se sa kohë mund të jenë të sigurt në një hapësirë ​​së bashku.

Le të provojmë një shembull. Ju sapo e shijuat darkën e Falënderimeve në një dhomë tipike 20-këmbë-nga-20 këmbë me një grup prej 10 personash. Njerëzit flisnin normalisht. Askush nuk mbante maska ​​që kur po hanin. Ajri ishte me lagështirë mesatare.

“Bazuar në këtë model, duhet të jetë e sigurt që kjo dhomë të ketë: 10 persona për 18 minuta.” Nëse thjesht do të kishit ndjekur një udhëzues prej gjashtë metrash në distancë dhe të kishit veshur një maskë, siç sugjeron CDC, këta mysafirë do të ishin të sigurt të rrinin jashtë për një kohë të pacaktuar. Gjë që është qartësisht e pakuptimtë.

“Po çka nëse ata do të kishin maska?” ju pyesni. Pyetje e mirë. Le të supozojmë se askush nuk hëngri dhe në vend të kësaj bisedoi përmes maskave të pambukut të trashë. Maska pambuku u bleu atyre edhe dy minuta siguri. Hapja e dritareve për të rritur ventilimin ndihmon më shumë. Blen edhe gjashtë minuta të tjera.

Sidoqoftë, azhurnimi nga maskat e pambukut të trashë në masat kirurgjikale rriti numrin në dy orë të mëdha. Por me një kapje: Nëse ato maska ​​kirurgjikale vishen në mënyrë të papërshtatshme nga gjysma e njerëzve – të themi, maskat përshtaten lirshëm ose hundët e përdoruesve po dalin jashtë – koha e sigurt bie në 32 minuta. Faktorët njerëzorë kanë shumë rëndësi.

Ashtë një demonstrim që ndihmon mbajtja e maskave siç duhet. Pasi punoi në matematikën burimore prapa këtij mjeti, Bush arrin në përfundimin se ne absolutisht duhet sepse është efekti më “dramatik” që ai vuri re; ajo lëviz gjilpërën në çdo rrethanë, duke ju blerë minuta të çmuara për të qëndruar të sigurt. Sidoqoftë, maskat nuk janë kostume hazmat. Ata nuk mund ta kapërcejnë realitetin e të qenit në një hapësirë ​​të vogël me njerëzit e tjerë.

Për të provuar çështjen, le ta bëjmë atë dhomë ngrënie më të madhe. Në fakt, le ta shtrijmë atë në një Walmart 180,000 metra katrorë. Dhe le ta mbushim atë me 1.000 njerëz që janë të mirë për të mbajtur maskat e tyre të pambukut të trashë. E vetmja variabël tjetër që po ndryshoj është se ajri është ndoshta pak më i thatë se në shtëpinë tuaj.

Në këto kushte, mjeti thotë se njerëzit duhet të jenë të sigurt për 68 minuta – nëse vetëm një person ka COVID-19.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

99 thoughts on “Një person në dhomë me ju ka COVID-19. Ja sa kohë duhet për tu infektuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *