Njerëzit në Shtetet e Bashkuara po vdesin nga spitalet e mbipopulluara

Ka shumë dëshmi që sugjerojnë se një nga frikat më të këqija të një pandemie po realizohet – se spitalet do të jenë të mbipopulluara, duke çuar në vdekje të panevojshme. Amerikanët që vdesin nga Covid-19 sot do të kishin mbijetuar nëse do të ishin sëmurur një muaj më parë. Të mërkurën e kaluar, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, kishte 100,000 pacientë Covid-19 në spitalet e SHBA. Makthi pandemik, çarjet në shtresat e spitaleve kombëtare dhe sistemit të kujdesit shëndetësor, u shfaqën përsëri pas valës së parë kur numri i të shtruarve në spital ishte 60,000, tha revista. Spitalet janë bërë të mbipopulluara, duke i detyruar ata të jenë kufizues në atë që marrin dhe duke çuar në më shumë amerikanë që vdesin pa nevojë. Rritja e vazhdueshme e shtrimeve në spital filloi në fund të Shtatorit dhe spitalet kanë luftuar për javë të tëra me kërkesa të papara për shërbime mjekësore. Numri i pacientëve të shtruar në spital po rritet pothuajse çdo ditë. Që nga 1 nëntori, numri i pacientëve me Covid-19 në spitale është dyfishuar dhe që nga 1 tetori, ai është trefishuar. Ndërkohë, punonjësit shëndetësorë shqetësohen se spitalet së shpejti do të mbipopullohen. “Sistemi i kujdesit shëndetësor në Iowa padyshim do të prishet”, tha një infektolog për Atlantikun në fillim të Nëntorit. Javën tjetër, një mjek i kujdesit intensiv në Nebraska paralajmëroi se “supozimi se gjithmonë do të kemi një shtrat spitali për ju është i pasaktë”. Kjo katastrofë duket se po afron jo vetëm në Iowa dhe Nebraska, por në të gjithë Amerikën. Shpërbërja kombëtare e sistemit spitalor tani mund të shihet në të dhënat e koronavirusit. Për javë të tëra, numri i njerëzve të shtruar në spital me Covid-19 ishte afërsisht 3.5 përqind e numrit të përgjithshëm të rasteve javën e kaluar. Megjithatë, numri i rasteve në numrin e përgjithshëm të shtrimeve në spital tani po zvogëlohet, thekson revista transmeton observer.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

32 thoughts on “Njerëzit në Shtetet e Bashkuara po vdesin nga spitalet e mbipopulluara

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *