Administratorët që refuzojnë punën do të largohen parasheh ligji i miratuar nga qeveria, e cila ju ofron dy mundësi

Më në fund administratorët që po rrin ende në shtëpi për më shumë se 10 vjet dhe marrin një pagë do të ketë punë. Nëse nuk pranojnë, do të largohen. Qeveria miratoi dje një ligj, të propozuar nga Zëvendës Kryeministri Grubi, që bën thirrje për një shpërndarje të 1,300 administratorëve. Qëllimi është që të zgjidhet problemi 10-vjeçar pa implikime financiare shtesë. Zyrtarët administrativë do të caktohen në organet e administratës shtetërore dhe lokale, si dhe në organet e tjera shtetërore të krijuara në përputhje me Kushtetutën dhe ligjin, tha Zëvendës Kryeministri Grubi në një deklaratë me shkrim.

Pasi ligji të miratohet në Parlament, Ministria e Sistemit Politik do të propozojë një plan për vendosjen më të shpejtë të punonjësve me kohë të plotë jo më vonë se 15 ditë. Ai do të ofrojë një rivendosje në punë për çdo punonjës – nëse refuzon ta nënshkruajë atë brenda 7 ditëve, puna e tij në këtë ministri do të përfundojë. Por ai do të marrë një shans të ri. Do të jetë në listën e transferimit të Ministrisë së Shoqërisë së Informacionit. Nga atje, ato mund të merren në institucione të tjera shtetërore, në një punë në të njëjtin nivel, dmth në një punë që plotëson kërkesat për sistematizim, tha Ministri Shaqiri për Sitel tv. Nëse ata nuk e pranojnë këtë punë brenda 5 ditëve, vetëm atëherë ata do të humbin përgjithmonë të drejtën e punësimit në sektorin publik, deklaron Shaqiri.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Administratorët që refuzojnë punën do të largohen parasheh ligji i miratuar nga qeveria, e cila ju ofron dy mundësi

 • 07/01/2021 at 04:45
  Permalink

  Its such as you read my thoughts! You seem to grasp so
  much approximately this, such as you wrote the book in it or something.
  I think that you just could do with a few p.c. to
  power the message house a bit, but other than that, that is fantastic blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *